کدام نوع از هوش های چندگانه در شما غالب است؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، هوش های چندگانه گاردنر

در سال 1983 یک روانشناس آمریکایی به نام هاوارد گاردنر نظریه ای را عنوان نمود که در آن توضیح می داد که اگر کسی برای مثال در ریاضی قوی نیست این بدان معنی نیست که هوش او پایین است بلکه شاید او در جنبه های دیگری از زندگی هوش به مراتب بالاتری دارد. او اعتقاد داشت که هوش انسان به دسته های متفاوتی تقسیم می شود که به آن هوش های چندگانه می گویند. چیزی را که بقیه روانشناسان به مهارت می شناختند مانند توانایی های موسیقیایی، گاردنر آن را یک نوع هوش معرفی می کرد. این قضیه کاملا درست است. زیرا شخصی که هوش ریاضی بالایی دارد به مقدار فردی که هوش اجتماعی بالا دارد جهان را درک می کند و تنها نوع نگاه آن ها فرق دارد. اینکه آن فرد با هوش اجتماعی ریاضیدان خوبی نباشد درست است که شاید نتواند نرخ توسعه جهان را محاسبه کند، اما می تواند کسی را پیدا کند که این توانایی را دارد! در ادامه با خبرنگاران به معرفی هوش های چندگانه می پردازیم.

کدام نوع از هوش های چندگانه در شما غالب است؟

هوش های چندگانه گاردنر در ابتدا به 6 دسته و با تحقیقات بیشتر به 9 دسته تقسیم شد. این تقسیم بندی به این معنی نیست که شما یکی از آن ها را دارید و بقیه را ندارید بلکه این معنی را می دهد که برخی از این هوش ها در شما بر دیگر هوش هایتان برتری دارند. در ادامه این 9 دسته به شما به طور کلی معرفی می شود که با توجه به توضیحات به راحتی متوجه خواهید شد که کدام هوش در شما غالب است و می توانید کدام یک را در وجودتان بیشتر پرورش دهید.

1- هوش طبیعی

هوش طبیعی توانایی انسان را در تبیین موجودات زنده (گیاهان، حیوانات) و حساسیت و داشتن احساسات یبشتر به ویژگی های دیگر دنیای طبیعی (ابرها، سازه های سنگی) مشخص می کند. این توانایی در گذشته تکاملی ما به عنوان شکارچی، جمع آوری کنندگان و کشاورزان به وضوح ارزش داشت و همچنان این هوش در زمینه هایی مانند گیاه شناسی، جانورشناسی، طبیعت گردی و حتی رشته هایی مانند آشپزی بسیار به درد می خورد. اگر این هوش در شما غالب باشد به احتمال زیاد با دیدن هر گل، حیوان و هر اثر حتی معمولی طبیعی شگفت زده می شوید و از آن خوشتان می آید.

2- هوش موسیقیایی

این هوش برای شما با توانایی درک ریتم، تون، لحن و دیگر جنبه های موسیقی است. این هوش ما را قادر می سازد تا به عنوان سازنده، رهبر ارکستر، نوازنده، خواننده و حتی یک مخاطب خوب به ایجاد، تکثیر و تفکر بر روی موسیقی، روی بیاوریم. جالب توجه است، اغلب بین موسیقی و احساسات ارتباطات عاطفی وجود دارد؛ و بین موسیقی و ریاضی تفکری مشترک به اشتراک گذاشته می شود. اگر این نوع از هوش های چندگانه در شما زیاد است، توانایی درک موسیقی بسیار بالایی دارد به گونه ای که ملودی ها به راحتی در فکرتان می ماند و یا حتی مواردی که می خواهید حفظ کنید را با ریتمی خواص در فکر خود نگه می دارید.

3- هوش مربوط به هستی

یکی از هوش هایی که جزو آخرین دسته بندی هوش های چندگانه قرار گرفت هوش مربوط به هستی بود. این هوش باعث می شود که شما به مراتب بیشتر از اطرافیانتان به تفکرات عمیق راجع به دنیا هستی مانند مسائل فیلسوفانه معنی زندگی، اینکه چرا به دنیا می آییم و چرا می میریم، روی بیاورید.

4- هوش منطقی-ریاضی

هوش منطقی-ریاضی در شما توانایی محاسبه، مقدار گیری، درک فرضیه ها و … به وجود می آورد. افرادی که این هوش در آن ها غالب است به راحتی می توانند ارتباط منطقی بین موارد مختلف را درک کنند و مسائل پیچیده ریاضی را فهمیده و حل کنند. این شما را قادر میسازد روابط و ارتباطات را درک کنید و از تفکرات انتزاعی، نمادین و همچنین مهارت های استدلال متوالی و الگوهای خاص بهره ببریم. هوش منطقی معمولا در ریاضیدانان، دانشمندان و کارآگاهان پیشرفته است. اگر این هوش در شما غالب باشد به احتمال زیاد به تعداد زیادی از اطلاعات منطقی، الگوها، دسته ها و روابط علاقه مند هستید. همچنین بازی های استراتژیک و تجربه های ریاضی شما را به سمت خود می کشاند.

5- هوش برون فردی

هوش برون فردی توانایی درک و تعامل با مردم دیگر است. این هوش شما را قادر می سازد تا تفاوت های افراد را درک کنید، احساسات آن ها را متوجه شوید و زمانی که شخصی ناراحت و یا عصبانی است حتی بدون آنکه چیزی از خود بروز دهد آن را به راحتی زودتر از بقیه بفهمید. این هوش در شغل هایی مانند معلمان، مددکاران اجتماعی، بازیگران و هر شغلی که در ارتباط با مردم باشد بسیار مفید است. معمولا اگر این هوش در شما غالب باشد، رهبری دوستانتان را در پی دارید، آن ها بیشتر به شما اعتماد می کنند و احساسات بقیه را بهتر متوجه می شوید.

6- هوش اندامی-جنبشی

هوش هیجانی اندامی به شما توانایی استفاده از انواع مهارت های فیزیکی را می دهد. ورزشکاران، رقصنده ها، جراحان و از این قبیل شغل ها، افرادی با هوش اندامی-جنبشی قابل را به خود جذب می کنند. شما اگر این هوش را به طور زیادی دارید به راحتی می توانید حرکات ورزشی را انجام دهید و ارتباط بسیار خوبی با بدنتان دارید.

7- هوش زبانی

هوش زبانی یکی دیگر از هوش های چندگانه است که در به کارگیری واژه ها و توانایی برقراری ارتباط بسیار خوب از طریق گفتار را در شما فعال می کند. هوش زبانی به شما کمک می کند تا ترتیب و معنی واژه ها و سطوح عمیق زبان را متوجه شوید و از آن به راحتی استفاده کنید. معمولا شاعران، سخنرانان، رمان نویسان و افرادی از این قبیل دارای هوش زبانی غالب هستند. اگر این هوش در شما غالب باشد معمولا در یادگیری زبان دوم بهتر از بقیه عمل می کنید و به نوشتن، خواندن، گفتن داستان و حل کردن جدول علاقه دارید.

8- هوش درون فردی

هوش درون فردی در درک خودتان و احساسات تان بسیار موثر است و از چنین دانشی در برنامه ریزی و هدایت زندگی خود می توانید استفاده کنید. افراد با هوش درون فردی معمولا آگاهی بسیار خوبی از احساسات و توانایی های خود دارند و علاوه بر آن بر شرایط انسانی حاکم هستند بنابراین روانشناسان، رهبران معنی و فیلسوف ها این هوش را به خوبی درونشان پرروش داده اند.

9- هوش تصویری-فضایی

هوش فضایی توانایی تفکر چند بعدی است. اصلی ترین ویژگی آن شامل درک تصاویر فکری، استدلال فضایی، مهارت های گرافیکی و هنری و تخیل فعال است. دریانوردان، خلبانان، مجسمه سازان، نقاشان و معماران همه معمولا دارای هوش تصویری-فضایی هستند. اگر این هوش در شما غالب باشد به هنرهایی مثل نقاشی علاقه دارید و معمولا در طول روز مواقع زیادی در رویاهایتان غرق می شوید و تصویرسازی فکری می کنید.

منبع: adioma.com

منبع: الی گشت
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1281

به "کدام نوع از هوش های چندگانه در شما غالب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام نوع از هوش های چندگانه در شما غالب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید