کشف کرم هایی که زره پوش داشتند ، زمین 500 میلیون سال قبل جولانگاه آنها بود

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، فسیل های کشف شده در چین نشان می دهد که کرم های زره دار عجیب و غریبی با صفحات متراکم در پشت و دست هایی پوشیده از پرزهای سیخ دار بیش از 500 میلیون سال پیش روی زمین هایی که امروزه در کشور چین واقع هستند می خزیده اند.

کشف کرم هایی که زره پوش داشتند ، زمین 500 میلیون سال قبل جولانگاه آنها بود

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، این جانور زبر سیخ دار عجیب و غریب ووفنجلا نام گرفته و حدود نیم اینچ (معادل حدود 1.30 سانتیمتر) طول داشته است. فسیل های این خزنده، بیشتر به اندام بخش بندی شده و مدرج کرم های خاکی شباهت داشتند.

به گفته کارشناسان، فسیل های کشف شده در چین متعلق به جانداری دارای اندامی گوشتی با مجموعه ای از برآمدگی های مسطح بود که از طرفین این جانور که به کرم زره پوش می مانست، بیرون می زد. این کرم در واقع به گروهی از موجودات صدفی منقرض شده به نام توموتوئیدها تعلق داشت.

کارشناسان معتقدند این کشف می تواند نوری بر چگونگی دگرگونی و دگردیسی و تحول سه گروه از جاندارانی که اکنون نیز در کره زمین حضور دارند، بتاباند.

بیشتر بخوانید:

  • کشف یک فسیل شگفت انگیز | این جانور 50 میلیون سال پیش از دایناسورها زندگی می کرد!

دکتر جاکوب وینتر، یکی از نویسندگان این مقاله، از دانشگاه بریستول، می گوید: به نظر بعید می رسد که نسل این فسیل های کشف شده از ترکیب کرم مویی و نرم تنان موسوم به کیتون ایجاد شده باشد. جالب آنکه تحقیقات بیشتر نیز نشانگر آن است که این کرم زره پوش به هیچ یک از این دو گروه یاد شده تعلق ندارد.

دکتر لوک پری، یکی از نویسندگان این مقاله از دانشگاه آکسفورد اضافه کرد: ووفنجلا (کرم زره پوش) متعلق به گروهی از فسیل های کامبرین است که برای درک چگونگی تکامل لوفوفورات ها (موجودات آبزی بی مهره) بسیار مهم است. به این گروه از فسیل های کامبرین توموتیید می گویند، به لطف کشف فسیل این کرم ها، توانستیم بفهمیم که بازوپایان (یکی از شاخه های اصلی جانوران بی مهره) چگونه تکامل یافته اند. کرم های زره پوش در دوره ای به نام انفجار کامبرین که در حدود 550 میلیون سال پیش اتفاق افتاده ایجاد شده بودند.

کشف این فسیل پیش بینی دیرینه شناسانی را که معتقد بودند تبار اجدادی لوفوفورات ها (موجودات بی مهره) یک کرم زره دار و چابک بوده است، را تقویت نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مهر 1401 بروزرسانی: 7 مهر 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1442

به "کشف کرم هایی که زره پوش داشتند ، زمین 500 میلیون سال قبل جولانگاه آنها بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف کرم هایی که زره پوش داشتند ، زمین 500 میلیون سال قبل جولانگاه آنها بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید