گزارش شب دوم جشنواره موسیقی فجر 35

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، دومین شب از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در شش سالن و در دو سانس 18:30 و 21:30 برگزار گردید.

گزارش شب دوم جشنواره موسیقی فجر 35

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، جشنواره موسیقی فجر دو روز است که رسما کار خود را آغاز نموده است و تماشاگران در این دو روز، بیش از 20 اجرا را به نظاره نشسته اند. در این شب همچنین جمعی از شخصیت های دولتی در سالن های اجرا حاضر شدند تا در کنار مردم به نوای موسیقی هنرمندان کشورمان گوش سپارند. در دومین شب از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر 11 گروه در شش سالن تهران به روی سن رفتند که با احتساب روز نخست می توان گفت بیش از 20 درصد از اجراهای گروه های حاضر در جشنواره، به سرانجام رسیده است.

  • برنامه شب دوم جشنواره موسیقی فجر 35

در این روز هم بعضی از اجراها تحت تاثیر حوادث اخیر به درگذشتگان و بازماندگان این اتفاقات تقدیم شد؛ ضمن اینکه روز مادر و روز عشق نیز بسکمک از اجراها را تحت تاثیر خود قرار داد.

در دومین شب از جشنواره موسیقی فجر باز هم بعضی سالن های اجرا، شاهد صندلی های خالی بود که در صورت پر بودن، می توانست گرمای بیشتری به جشنواره ببخشد.

آدینه ـ 25 بهمن ماه ـ گروه میسان از خوزستان و گروه کردی هاوار آذربایجان در تالار سوره حوزه هنری اجرا داشتند.

اعضای گروه میسان که برای دومین بار است در جشنواره موسیقی فجر حضور دارند، همانند همیشه با لباس های عربی در سالن حاضر شده بودند و با اجرای پنج آهنگ به زبان عربی، سانس خود را به سرانجام رساند که با استقبال حاضران در سالن همراه بود. این گروه در سه بخش موسیقی مقامی خوزستان، موسیقی آئینی و پایکوبی سنتی، همچنین بخش نوجوان فعالیت می نماید.

در بخش دوم سانس اول هم گروه هاوار که اعضای آن را افراد بین 19 تا 35 سال تشکیل می دادند، با لباس های کردی به صحنه رفتند و اجرایشان را با دونوازی دوزله و ضرب آغاز کردند. این گروه که برای نخستین بار در جشنواره موسیقی فجر حاضر شده است، سابقه اجرا در کشورهای ترکیه، عراق و اروپا را هم دارند.

گروه هاوار فعالیتش را از سال 1385 آغاز نموده و هدفشان این است که موسیقی فولکلور کردی را به همان شکلی که وجود دارد و بدون دخل و تصرف به مخاطبان ارائه دهند.

در این شب گروه خنیاگران خیام که اعضای آن متشکل از 9 مرد و یک زن بودند هم در حالی که همگی لباس های سیاه بر تن داشتند در سالن سوره به اجرای برنامه پرداختند.

در بخشی از این اجرا، گروه خنیاگران خیام با درخواست یکی از مخاطبان در سالن برای اجرای قطعه از خون جوانان لاله دمیده روبه رو شدند.

اما نوای موسیقی ارکستر فرهنگ و هنر به رهبری نادر مشایخی آدینه شب در تالار رودکی به صدا درآمد. این اجرا به قطعاتی از دوران های مختلف تاریخ اختصاص داشت که بعضی از آنها روزگاری به بهانه مفهوم صلح ساخته شده بودند و امروز برای ما و نسل های بعدی به یادگار مانده اند.

پیش از آغاز اجرا، فیلم مستند کوتاهی از نادر مشایخی که رهبری بخشی از قطعات اجرای آدینه شب اکستر را برعهده داشت، به نمایش درآمد. پس از نمایش فیلم هم محمد اله کمک (مدیرکل دفتر موسیقی) و شاهین فرهت (دبیر جشنواره) که در این اجرا حضور داشتند، به صورت نمادین از نادر مشایخی تقدیر کردند و در عین حال اعلام شد که بزرگداشت اصلی به صورت رسمی در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر انجام می گردد.

بخش نخست اجرای ارکستر فرهنگ و هنر هم به دلیل کسالت مشایخی توسط شهرام توکلی رهبری شد.

تالار رودکی در شب آدینه همچنین میزبان گروه نواساز به سرپرستی علی اصغر عربشاهی بود. علی ربیعی سخنگوی دولت و محمد اله کمک مدیرکل دفتر موسیقی به دیدن این اجرا نشستند.

نواساز گروهی است به سرپرستی علی اصغر عربشاهی که در سال 1395 تشکیل شد و پس از آن در همان سال کنسرت سیاه مشق را در تالار رودکی به روی صحنه برد و سپس با حضور در جشنواره های مختلف به فعالیت خود ادامه داد.

شامگاه آدینه (25 بهمن ماه) در سانس نخست تالار وحدت ارکستر بادی پارس به سرپرستی ناصر نظر و رهبری حسین شریفی به اجرای قطعاتی از موسیقی کلاسیک، آثار موسیقی سینمای دنیا و چند قطعه محلی پرداخت.

در قسمتی از کنسرت حسین شریفی از ناآشنا بودن سازهای بادی در ایران سخن گفت و از عزم مجموعه ارکستر پارس در شناساندن این سازها سخن گفت.

او تاکید نمود که سازهای بادی فقط برای اجرای قطعات مارش گونه و نظامی نیستند و این سازها قابلیت اجرای قطعات رمانتیک و حتی آوازی را هم دارند.

در تالار وحدت در سانس دوم، حجت اشرف زاده در تمام کنسرت خود در جشنواره موسیقی فجر همیشه از عشق سخن گفت و بر زندگی با عشق تاکید ورزید. او هر بار پیش از اجرای یک قطعه ابیاتی از اثر پیش رو را می خواند و اینگونه آن را معرفی می کرد. این کنسرت در تمام طول اجرا با استقبال مخاطبان همراه بود.

حجت اشرف زاده، خواننده پاپ که سبک او سنتی و تلفیقی است، همراه سازهای غربی و ساز ایرانی کمانچه در قالب گروه ماهیما کنسرت خود را اجرا کرد. حضور محمد علی بهمنی ترانه سرای معاصر در سالن باعث تشویق ممتد این ترانه سرا توسط حاضران در سالن شد.

در دومین شب از برگزاری جشنواره موسیقی فجر، کنسرت گروه اش در بخش موسیقی تلفیقی با امید به برقراری جریان موسیقی در کشور و قطع نشدن آن در برج آزادی برگزار گردید.

گروه اش به سرپرستی علیرضا اشرف پور در ابتدا به احترام درگذشتگان حوادث اخیر 30 ثانیه سالن را به سکوت فراخواندند.

در ادامه اشرف پور با طرح این مساله که چرا مانند بعضی گروه ها جشنواره فجر را تحریم ننموده است، به بیان این جملات پرداخت: ما معتقدیم جریان موسیقی در این کشور به شکلی باید پایدار بماند؛ ضمن اینکه ما یک گروه شاد و پاپ و مناسبتی نبودیم که اجراهایمان با فضای اخیر هم خوانی نداشته باشد. این گروه که از ابتدای سال 98 پا به عرصه موسیقی گذاشته، قطعات خود را بر اساس اشعاری از بزرگان ادبیات تنظیم و آهنگسازی نموده بودند.

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر روز دوم خود را در حالی تجربه کرد که فرهنگسرای نیاوران در نخستین سانس خود به میزبانی گروه موسیقی بانگ نو رفت. در شب بیست و پنجم بهمن این گروه به سرپرستی نسترن هاشمی و خوانندگی مهیار شادروان، قطعات خود را با رویکرد موسیقیایی مبتنی بر مد های موسیقی دستگاهی ایران و نگرش چند صدایی، به گوش علاقه مندان این سبک موسیقی رساندند.

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی و پیمان خازنی، آهنگساز و نوازنده تار، از مهمانان اجرایی از این گروه بودند.

مدیرعامل خانه موسیقی در حاشیه این اجرا در گفت وگویی به صندلی کنونی جشنواره اشاره و بیان نمود: من از گذشته های دور همیشه منتقد جشنواره بودم و دوست داشتم جشنواره موسیقی فجر به صندلیی که لایق آن است برسد. متاسفانه سال گذشته زحمات بسکمک که برای ارتقاء جشنواره کشیده شده بود، از بین رفت. دوباره ساختن کار سختی است. بر هیچ کس پوشیده نیست که جشنواره موسیقی آن طور که باید و شاید عیار پیدا ننموده و حمایت کافی را برخود ندیده است. همه باید کوشش نمایند تا جشنواره ای که متعلق به هنرمندان موسیقی و بستری برای موسیقی این مرز و بوم است، ارتقا پیدا کند. باید از ظرفیت منحصر به فرد جشنواره موسیقی فجر برای رشد موسیقی استفاده گردد، تا در جامعه بین المللی نیز صندلیش را پیدا کند. همان طور که همه جشنواره های پیروز سابقه های طولانی دارند، این امر نیز احتیاج به یک کار مستمر و دراز مدت دارد.

گروه موسیقی اقبال آذر به سرپرستی و خوانندگی سبحان مهدی پور هم در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفت. این گروه موسیقی که به احترام آواز خوان صاحب سبک، اقبال آذر، نام گذاری شده است، در دومین سانس این روز جشنواره قطعات خود را با اشعاری از حافظ، سعدی، فروغی بسطامی، .... اجرا کرد. این گروه مژده انتشار قطعاتی را نیز در سال آینده داد.

در بخش پاپ از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، رضا بهرام، شامگاه 25 بهمن ماه طی دو سانس کنسرت در نمایشگاه بین المللی میلاد اجرا کرد.

در این اجرا بهرام برای اثبات زنده بودن اجراهایش دست به خواندن بدون حضور نوازنده ها بزند.

علی اصغر مونسان معاون ریاست جمهوری و وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بهمن حسین زاده، مدیرعامل نمایشگاه های بین المللی ایران از مهمانان این کنسرت بودند.

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر تا پنج شب دیگر ادامه دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 107

به "گزارش شب دوم جشنواره موسیقی فجر 35" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش شب دوم جشنواره موسیقی فجر 35"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید