اختلاف ها سر معرفی خانه های خالی بالا گرفت!

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، با توجه به اینکه وزارت راه و شهرسازی باید در 17 دی ماه فهرست نهایی خانه های خالی را معرفی می کرد، جدیدترین اظهارات مسئولان سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که اطلاعات حدود 12 هزار واحد مسکونی خالی در اختیار این سازمان قرار گرفته است، اما باز هم این اطلاعات برای اخذ مالیات کافی نیستند و نقص دارند. بنابراین، اجرای مالیات خانه های خالی همچنان درگیر اختلافات سر معرفی اطلاعات این خانه هاست و نهادی کوتاهی در بلاتکلیف ماندن این قانون را برعهده نمی گیرد.

اختلاف ها سر معرفی خانه های خالی بالا گرفت!

به گزارش ایسنا، پس از اینکه سازمان امور مالیاتی در هفته گذشته گفت که اطلاعاتی ارسالی از سوی وزارت راه و شهرسازی درباره خانه های خالی ایراد دارد و نمی توان بر مبنای آن ها نسبت به مطالبه مالیات اقدام کرد، وزارت راه و شهرسازی از ارسال فهرست نهایی خانه های خالی تا 17 دی ماه به سازمان امور مالیاتی اطلاع داد.

اکنون، تازه ترین اعلام محمد مسیحی - معاون سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که حدود 12 هزار واحد مسکونی خالی به سازمان مالیاتی ارسال شده که 9000 واحد متعلق به اشخاص حقوقی و 3000 واحد نیز مربوط به اشخاص حقیقی است و آنالیز ها نشان می دهد، اطلاعات مربوط به این واحد ها باز هم کامل نیست.

برگشت مجدد اطلاعات خانه های خالی برای برطرف ایرادات

طبق گفته وی، واحد های خالی معرفی شده کمتر از 120 روز خالی بوده اند و قرار شده تا ایرادات آن ها برطرف گردد زیرا، طبق قانون، یک ملک در یک سال مالیاتی حداقل باید 120 روز خالی باشد و پس از این 120 روز به ازای هر ماه سازمان مالیاتی می تواند نسبت به اخذ مالیات اقدام کند.

از سوی دیگر، یکی از ابهامات در این زمینه این است که چرا سازمان امور مالیاتی نسبت به اخذ مالیات از یک میلیون و 300 هزار خانه خالی که مربوط به قانون 1394 است اقدام نمی نماید که معاون سازمان مالیاتی ضمن بیان اینکه با اطلاعات موجود فقط از 3000 خانه خالی می توان مالیات گرفت، پاسخ داد: مبنای قانون برای شناسایی خانه خالی خود اظهاری است که یک میلیون خانه خالی شناسایی شده مربوط به قانون سال 1394 مبنای آن ها از سال 1399 براساس مراجعه نکردن است که قرار شده این موضوع راستی آزمایی گردد.

علاوه بر این، با توجه به اینکه پیش از این نیز سازمان مالیاتی اطلاعات خانه های خالی را ناقص دانسته بود، مسیحی اطلاعات لازم و دقیق برای اخذ مالیات از خانه های خالی را اطلاعات هویتی ملک، مالک، متراژ ملک و زمان خالی بودن گفت.

یکی دیگر از ابهامات اجرای مالیات خانه های خالی، تعداد خانه های اعلامی از سوی سازمان مالیاتی و وزارت مسکن است زیرا، سازمان امور مالیاتی می گوید که 12 هزار واحد معرفی شده، اما وزارت مسکن از شناسایی بیش از یک میلیون خانه خبر می دهد.

آخر دی، فهرست خانه های خالی نهایی می گردد

در این زمینه، محمود محمودزاده- معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید که یک میلیون و 300 هزار واحد مسکونی خالی شناسایی شده و برای مالکان آن ها برای بار سوم پیامک ارسال شده است تا اطلاعات مربوط به خانه های خود را مجدد ویرایش نمایند که کمترین ریسک مبنی بر اشتباه و نقص اطلاعات وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه تا آخر دی ماه اطلاعات خانه های خالی نهایی و از ابتدای بهمن از این خانه ها مالیات اخذ می گردد، گفت: یک میلیون و 300 هزار خانه خالی شناسایی شده عموما مربوط به قانون سال 1394 است زیرا، برای قانون تازه هنوز مهلت مشخص شده که 120 روز سپری نشده است.

مقصر، فقط وزارت مسکن نیست

علاوه بر این، نکته کلیدی در راستای اجرای مالیات خانه های خالی این است که کدام نهاد کم کاری نموده است؟

در این زمینه، معاون وزارت راه و شهرسازی از اینکه همه بار اجرای این قانون بر وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته انتقاد می نماید و می گوید: در قانون، نظام بانکی باید افرادی که نسبت به خوداظهاری اطلاعات خانه های خود اقدام ننموده باشند از خدمات بانکی محروم کند، آیا اجرای این تکلیف از بانک ها پیگیری شده است؟

وی اضافه کرد: از سوی دیگر، سازمان هدفمندی یارانه ها موظف است یارانه کسانی که شرایط سکونتی خود را اعلام نکردند، قطع نمایند، آیا اجرای این تکلیف نیز مورد آنالیز قرارگرفته است؟ ما با تضارب اطلاعات و مکاتبه با سیار دستگاه ها اطلاعات سکونتی 60 میلیون خانوار را ثبت نموده ایم. اجرای صفر تا صد قانون را نباید از وزارت راه و شهرسازی انتظار داشت بلکه سازمان امور مالیاتی هم باید گام های لازم را بردارد.

سازمان مالیاتی و مجلس: وزارت مسکن متولی اصلی قانون

در واکنش به این صحبت ها، مسیحی به بند هایی از قانون مالیات خانه های خالی اشاره می نماید که طبق آن وزارت راه و شهرسازی با هماهنگی وزارت ارتباطات باید به واحد های مسکونی انبوه سازان که بیش از یک سال خالی باشند، یک ماه مانده به خاتمه مهلت اخطار بدهد و سامانه املاک و اسکان باید به گونه ای طراحی شده باشد که امکان عرضه واحد ها برای اجاره در آن پیش بینی شده باشد که این موارد رعایت نشده است.

طبق گفته معاون سازمان مالیاتی، براساس آنچه که قانون مشخص نموده است اگر مردم نسبت به مالیات خانه های خالی اعتراض داشته باشند، نماینده وزارت مسکن باید متقاعد گردد که بنابراین، وزارت راه و شهرسازی نماینده اصلی اجرای این قانون است.

علاوه بر این، مهدی طغیانی نیز می گوید: با اینکه باید تمام دستگاه های مربوطه نسبت به اجرای دقیق قانون اقدام نمایند، اما ستون اصلی اجرای این قانون مالیات خانه های خالی وزارت مسکن است.

بنابراین، اظهارات مسئولان درباره دلایل اجرا نشدن قانون مالیات خانه های خالی بیانگر این است که اجرای این قانون همچنان درگیر اختلافات است و بر سر اینکه متولی اصلی اجرای مالیات خانه های خالی کیست، بحث است.

فارغ از این مسئله، وزارت راه و شهرسازی مجدد وعده داده تا خاتمه دی ماه اطلاعات خانه های خالی راستی آزمایی و نهایی و از ابتدای بهمن نسبت به مطالبه مالیات برای آن ها اقدام می گردد که این سوال را ایجاد می نماید که با وجود بلاتکلیفی اجرای این قانون تا به امروز چه تضمینی وجود دارد که تا خاتمه این ماه اطلاعات تکمیل و برای اخذ مالیات اقدام خواهد شد؟

منبع: فرارو
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1265

به "اختلاف ها سر معرفی خانه های خالی بالا گرفت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلاف ها سر معرفی خانه های خالی بالا گرفت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید