افراد شاغل چگونه خانه خود را تمیز نگه دارند؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، اگر از کارهای خانه غافل شده اید، در آخر هفته با خانه ای کثیف و نامرتب روبرو می شوید که حس و حال شما را از بین می برد و فرصت استراحت آخر هفته را نیز از شما می گیرد. پس بهترین کار این است که افراد شاغل بتوانند در کنار کار خود، کارهای خانه شان را نیز انجام دهند و خانه را تمیز و مرتب نگه دارند. لازمه انجام این دو کار در کنار هم، یک برنامه ریزی دقیق و اصولی است.

افراد شاغل چگونه خانه خود را تمیز نگه دارند؟

خبرنگاران| مرتب کردن و نظافت خانه همیشه تلاش پرزحمتی خواهد بود که عموماً دوام چندانی هم ندارد. خانه نا مرتب علاوه بر شلوغی، عموماً کلافگی و حوادث ناخوشایندی را به همراه دارد. خانه نامرتب زمانی آثار زشت خود را بیش از پیش نشان می دهد که مهمانی ناخوانده جلوی در ظاهر شود.

به گزارش خبرنگاران، خانه، محلی برای آرامش و ذخیره انرژی برای مواجهه با مسائل و موارد مختلف بیرونی است و خانه نامرتب این امکان را تا میزان زیادی کاهش می دهد. خانه همیشه مرتب علاوه بر آرامش، حس اعتماد به نفس و توانمندی ساکنین خود را نیز تقویت می کند. برخی افراد ذاتاً از شلوغی و به هم ریختگی لذت می برند، اما این مسئله نباید موجب آزار دیگر افراد خانواده باشد. اگر ازاین گونه افراد در خانه دارید، از آن ها بخواهید که فضا های مشترک را تمیز و مرتب نگه داشته و در فضای خصوصی و اتاق خود را آزادنه و هر طور که مایل اند طراحی کنند.

برای داشتن خانه همیشه مرتب نیاز نیست که هرروز ساعات طولانی را اختصاص به جمع و جور کردن و نظافت بدهید. کافی است با برنامه ریزی روزانه و استفاده از ترفند های خانه داری آن را به شکلی که باید مرتب کنید.

یکی از دغدغه های اصلی خانم های خانه دار در مواجهه با خانه ای نامرتب این است که از کجا و چگونه فرایند طولانی مرتب کردن را شروع کنند. بهترین نقطه برای شروع در ابتدای روز همان تخت خواب و محیط اطراف آن است. سعی کنید در طول روز هر محلی که در آن به کار مشغول هستید را ابتدا مرتب کرده و سپس به کار خود برسید. البته این روش بیشتر مناسب خانم های خانه داری است که تمام روز خود را در خانه به سر می برند.

خانه همیشه مرتب برای کسانی که شاغل هستند چالش بزرگی به نظر می رسد. بهتر است برای کم کردن حجم مرتب کردن خانه هر بار که از وسیله ای استفاده می کنید به سرعت پس از مصرف آن را در جای خود قرار دهید. بدین ترتیب در خاتمه روز نسبت به قبل خانه ای مرتب خواهید داشت.

زمان بندی و طبقه بندی کار های روزانه به نحوی که روزی یک یا دو قسمت از خانه را مرتب کنید به داشتن خانه همیشه مرتب کمک بزرگی می کند. این روش خصوصاً برای خانم های شاغل که وقت کمتری در خانه هستند مفید است. یکی از نکات مهم در ایجاد خانه همیشه مرتب، منظم بودن اتاق پذیرایی و اتاق نشیمن است. این امر برای زمانی که مهمان یا دوستی سرزده وارد خانه می شود نیز وجهه خوبی را از شما تداعی می کند.

حفظ و نگهداری روزانه خانه همیشه مرتب می تواند بار اضافی از کار را برایتان به همراه داشته باشد، اما لازم نیست همه وقت خود را به آن اختصاص دهید. نگه داشتن خانه همیشه مرتب وابستگی زیادی به زمان دارد، و همه چیز به عادت های خوب و سازنده مربوط می شود. عادت های ساده ای که در طول زمان خانه همیشه مرتبی را برایتان به همراه خواهد داشت.

برای اینکه خانه تان همیشه تمیز و مرتب باشد، یک برنامهٔ تمیزکاری هفتگی داشته باشید. این برنامه نباید سنگین باشد و خسته تان کند. برنامه ای ساده مانند زیر کافی است:

 • دوشنبه: کشیدن جاروبرقی؛
 • سه شنبه: شستن کف؛
 • چهارشنبه: تمیزکردن دست شویی.

به همین ترتیب، هر روز یک کار قرار دهید. به منظور ساده تر شدن کار، برای انجام کارها بازهٔ زمانی 15دقیقه ای در نظر بگیرید. با سرعت دادن به کارها، میل ما برای انجام آنها بیشتر می شود.

درست است که همهٔ کارها را هر روز تکرار نمی کنیم، اما برای اینکه همیشه خانه ای مرتب و تمیز داشته باشید بهتر است این کارها را روزانه انجام دهید:

 • پیش از رفتن به سر کار، لباس شویی را راه بیندازید و پس از بازگشت به خانه لباس ها را پهن کنید.
 • هنگام تماشای سریال موردعلاقه تان لباس های شسته شده را تا کنید.
 • سطوح دست شویی را هر روز تمیز کنید.
 • ظرف ها را بلافاصله بعد از خوردن غذا بشویید یا داخل ماشین ظرف شویی بگذارید.
 • پیش از خواب، کمی تمیزکاری کنید. پیش از اینکه به تختخواب بروید، در بازه ای 10دقیقه ای خانه را مرتب کنید. روی کابینت های آشپزخانه را دستمال بکشید. کتاب ها یا مجله ها را جمع کنید. وسایل را سر جایشان بگذارید.
 • از قانون 2 دقیقه پیروی کنید. اگر کاری کمتر از 2 دقیقه طول می کشد، همین حالا انجامش دهید. شستن یک بشقاب، ریختن لباس ها در سبد لباس چرک ها، خالی کردن سطل زباله و … از این دست کارها هستند.
 • هر زمان می توانید تمیزکاری کنید. این کار ساده ترین روش برای تمیز نگه داشتن خانه است. به جای اینکه لباس های تان را روی تخت رها کنید، آنها در کمد یا کشو بگذارید. وقتی منتظرید آب کتری بجوشد، ظرف ها را سر جای شان بگذارید. هر زمان متوجه لکی روی سطوح شدید، آن را تمیز کنید.
 • تختخواب را هر روز مرتب کنید. این کارِ ساده به شدت مؤثر است.
 • ورودی خانه را مرتب نگه دارید. کفش ها را در جاکفشی بگذارید. لباس ها را آویزان کنید. به همین سادگی!
 • در خانه کفش نپوشید. این گونه زمان شست وشوی کف به شدت کاهش می یابد.
 • دستمال مخصوصی در حمام داشته باشید و به طور منظم، آینه و سطوح شیشه ای را تمیز کنید.
 • برای جمع کردن موها یا گردوغبار کف حمام و دست شویی در گوشه ها، از سشوار استفاده کنید؛ سپس آنها را با جارو و خاک انداز جمع کنید.
 • پیش از استفاده از حمام، چند قطره روغن اکالیپتوس یا نعناع در آن بچکانید. این گونه دست کم حمام بوی تمیزی می دهد!

درست است که خانهٔ تمیز و مرتب خیلی خوشایند است، اما از قلم نیاندازید در زندگی چیز های مهم تری هم هستند. شما شغل دارید، خانواده و زندگی دارید؛ اشکالی ندارد اگر دوست دارید همه چیز بی نقص باشد و برایش تلاش می کنید. اما اگر به هدف تان نرسیدید، ناامید نشوید. زندگی همین طوری هم خوب است!

خانم ها و آقایان شاغل! شما چطور کار های خانه را سروسامان می دهید؟ آیا به نظرتان درست است که در جامعهٔ ایران خانم ها بیشتر دغدغهٔ کار های خانه و داشتن خانه تمیز را دارند؟ شما چه توصیه ای دارید؟

منبع: فرادید
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 572

به "افراد شاغل چگونه خانه خود را تمیز نگه دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد شاغل چگونه خانه خود را تمیز نگه دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید