برگزاری نمایشگاه فرش های ملایر در کاخ گلستان

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، 17 تخته از فرش های شهر ملایر با قدمت بیش از یک قرن برای نخستین بار در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، 18 بهمن به نمایش گذاشته می گردد.

برگزاری نمایشگاه فرش های ملایر در کاخ گلستان

مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان گفت:

این مجموعه برای معرفی فرش های دوره قاجار به شکل دوره ای نمایشگاه های مختلفی در این مجموعه فرهنگی و تاریخی برگزار می نماید، پیش از این 2 نمایشگاه برگزیده ای از قالیچه های کاخ گلستان و فرش های باغی قاجاری از گنجینه فرش های نفیس کاخ گلستان با طرح های مختلف برگزار شده و تا به امروز 26 تخته فرش و قالیچه به نمایش گذاشته شده است.

وی اضافه کرد:

در سومین نمایشگاه فرش های کاخ گلستان که به فرش های ملایر اختصاص دارد، 17 تخته فرش که قدمت آن ها به بیش از یک قرن می رسد به نمایش گذاشته می گردد.

نصرتی بیان نمود:

در گنجینه این مجموعه تاریخی 3 گروه از فرش های شاخص شناسایی شده است، گروه نخست مربوط به جنوب خراسان منطقه بیرجند (درخش) بوده و از نظر طرح، رنگ و ابعاد در میان فرش های کاخ گلستان منحصر به فرد است، گروه دوم فرش های استان مرکزی شامل شهرهای اراک، ساروق، فراهان و مشک آباد است که از نظر تنوع، تعداد و طرح های به کار رفته بی نظیر بوده و گروه سوم نیز به فرش های ملایر اختصاص دارد که از نظر تنوع طرح و تعداد جز شاخص ترین فرش ها در ایران و جهان محسوب می گردد.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان ادامه داد که فرش ملایر جز فرش های بخش مرکزی ایران به شمار می رود، در این بخش مراکز قالی بافی مهمی در شهرهایی مانند همدان، اراک بخشی از بیجار و بخشی از کرمانشاه فعالیت داشتند، این مراکز به جز کرمانشاه بیشتر به شکل روستاهایی بودند که در دوره قاجار به شهر تبدیل شده است، مناطقی مانند بیچار اراک، ملایر و سنندج زمانی که شهر شدند، بر اساس سیاست رایج آن دوره هنرمندان و صنعت گرانی را از شهرهای هم جوار برای یاری به پیشرفت شهر دعوت می کردند و علاوه بر آن گروه های زیادی از روستاییان و عشایر نیز به این شهرها می آوردند.

وی ادامه داد:

سکونت این 2 گروه در شهرها باعث شد تا فرش های شاخصی با تعداد زیاد فراوری گردد مانند فرش ملایر و ساروق که دارای نظم و ظرافت فرش های شهری بوده و از حس آزاد و غریزی فرش های روستایی و عشایری نیز بهره برده است.

نصرتی درباره ویژگی فرش های ملایر گفت:

شهر ملایر که بعضی از روستاهای آن مانند جوزان، مانیزان و میشن قدمتی تاریخی دارد با بهره مندی از فرهنگ اقوام کرد و لر (لک) توانسته بر روی فرش های این بخش از سرزمین ایران نقوشی بدیع و با هویت با تأثیرپذیری از فرهنگ شهری خلق نمایند.

وی ادامه داد:

فرش ملایر از استحکام و درهم فشردگی فرش سنندج، نقوش گل آذین فرش های بیجار، لطافت و نرمی فرش های همدان و ساروق بهره برده است، بعلاوه کیفیت درونی و ذاتی فرش ملایر باعث شده تا مهر و نشان ویژه خود را داشته باشد.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان توضیح داد:

شهر ملایر از مراکز مهم فرش بافی در سبک روستایی ایران به شمار می رود و قالی بافی آن شباهت زیادی به منطقه ساروق و اراک دارد، بعلاوه مراکز عمده فرش بافی آن به 2 گروه روستایی شمال ملایر مانند حسین آباد، ازندریان، کسب و ننج که به شیوه قدیمی می بافتند و روستاهای شرق و جنوب شرق ملایر که شهری باف بودند مانند جوزان، مانیزان، میشن، پری، ترسک سفلی و علیا، زنگنه، طایمه و بیغش تقسیم می گردد.

سومین نمایشگاه فرش های کاخ گلستان 18 بهمن ساعت 11 با حضور مسئولان میراث فرهنگی افتتاح و از کتاب نمایشگاه نیز رونمایی می گردد و به مدت 10 روز در عمارت چادرخانه از ساعت 9 تا 15 میزبان علاقه مندان به هنر فرش بافی است.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1330

به "برگزاری نمایشگاه فرش های ملایر در کاخ گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نمایشگاه فرش های ملایر در کاخ گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید