بورس به مدار صعود بازمی شود؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، خبرنگاران : با توجه به فرایند پر فراز و نشیب شاخص بورس در معاملات چند روز گذشته بازار، بیشتر کارشناسان معتقدند فرایند صعودی شاخص بورس با شیبی کمتر از چهارماه گذشته ادامه دار است و نوسان اخیر حاکم در بازار، موقتی خواهد بود.

بورس به مدار صعود بازمی شود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، شاخص بورس که از دو روز گذشته به دلیل انتشار خبر منتفی شدن عرضه صندوق دارا دوم وارد فاز اصلاحی شده بود، در روز چهارشنبه شتاب بسیاری را به خود گرفته بود، اما صحبت فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی و دارایی مبنی بر عرضه صندوق دارا دوم در نخستین چهارشنبه شهریور ماه و نیز خبر سازمان خصوصی سازی در راستای توقف عرضه بلوکی سهام پالایشگاهی دولت، امید را به بازار بازگرداند و بر این اساس، بعضی از کارشناسان پیش بینی مثبتی را نسبت به معاملات بورس ارائه دادند.

بازار روز چهارشنبه طبق پیش بینی بعضی از کارشناسان، معاملات خود را در واکنش به وعده وزیر اقتصاد، مثبت شروع کرد و نخستین دقایق معاملات خود را با بیش از 30 هزار واحد رشد به ثبت رساند، به مرور و با نزدیک شدن به نیمه دوم معاملات از حجم صعود شاخص بورس کاسته و شاخص بورس با بیش از 12 هزار و 879 واحد افت دوباره به کانال یک میلیون و 986 هزار واحد بازگشته است.

صعود دوباره شاخص بورس از ماه مهر

مصطفی صفاری امروز (آدینه) به فرایند کنونی معاملات بورس اشاره نمود و گفت: به طور معمول برگزاری مجامع شرکت ها در خرداد و تیر ماه، تقسیم سود مجامع و افزایش سرمایه شرکت ها برای سال آینده باعث می گردد تا در مرداد و شهریور ماه با آرامش و تعادلی در معاملات بازار همراه شویم.

وی با بیان اینکه در این دو ماه نمی توان در انتظار رشد پرشتاب شاخص بورس مانند چهار ماه گذشته بود، اضافه نمود: فرایند معاملات در بازار در بعضی از روزها منفی و در دیگر روزها مثبت است اما در کل براساس پیش بینی های اجرا شده فرایند بازار با شیبی آرام صعودی خواهد بود.

صفاری گفت: راستا معاملات بورس در مهر و آبان ماه که گزارش 6 ماه شرکت ها منتشر می گردد تغییر می نماید و می توان پیش بینی کرد که بازار در آن موقع دوباره در راستا صعودی پرشتابی قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه به حمایت دولت از بورس اشاره نمود و گفت: اگر در چند وقت اخیر شاهد حمایت های دولت و مجلس از بازار نبودیم، قطعا بازار با بعضی از التهابات تاثیرگذار و فرایند نزولی همراه می شد اما این فرایند صعودی به دلیل عرضه های جدیدی که دولت وعده آن را داده است ادامه دار خواهد بود.

وی به ریسک های تهدیدکننده معاملات بورس اشاره نمود و اضافه نمود: در شرایط کنونی نرخ بهره، تنها خطر مالی محسوب می گردد که بازار را مورد تهدید قرار داده است، افزایش مجدد نرخ بهره به وسیله بانک ها را می توان به عنوان خطرناک ترین ریسک در معاملات بازار تلقی کرد.

صفاری با اشاره به اینکه وجود ریسک های سیاسی در بازار کوتاه مدت خواهد بود و اثر آن در چند روز نخست خنثی می گردد، گفت: در صورتی که بانک مرکزی اقدام به کاهش نرخ بهره کند، اقتصاد کشور را می توان از بانک محوری به سمت سرمایه محوری پیش برد.

پیش بینی دقیق معاملات بورس، سخت است

در ادامه محسن رحمتی، کارشناس بازار سرمایه به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به شرایط کنونی و متغیرهای بنیادی، فرایند معاملات بورس صعودی است و شاخص بورس بر کانال دو میلیون واحد ماندگار است اما در این میان ممکن است در بازار با بعضی از نوسان ها همراه شویم.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی نگرانی چندانی بابت ریزش بازار وجود ندارد، گفت: بعضی از سهام با مسایلی همراه هستند که ممکن است برای بازار تهدید کننده باشند، همچنان فرصت های خوبی برای خرید در بعضی از سهام وجود دارد که بر این اساس می توان بورس را در میان فعالان بازار به عنوان بهترین بازار برای سرمایه گذاری قلمداد کرد.

رحمتی پیش بینی خود از فرایند بازار را اینگونه اعلام کرد: شاخص بورس برای نخستین بار با چنین رشد پر شتابی به این سطح از معاملات رسیده است؛ بنابراین در موقعیت کنونی نمی توان به سادگی پیش بینی دقیقی را از این بازار ارائه داد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در شرایط فعلی نگرانی از بابت ریزش شاخص بورس در بازار وجود ندارد، گفت: در بعضی از سهام با بعضی از مسایل همراه خواهیم بود که ممکن است سرمایه گذاری در آنها خطراتی را به لحاظ ضرر و زیان با خود به همراه داشته باشد.

وی اعلام کرد: با توجه فرصت های خوبی که برای سرمایه گذاری در بعضی از سهام وجود دارد بنابراین می توان همچنان بورس را در بین فعالان بازار به عنوان بهترین گزینه برای سرمایه گذاری معرفی کرد.

به گفته رحمتی، شاخص بورس برای نخستین بار به این سطح از رشد رسیده است، به همین دلیل نمی توان به سادگی پیش بینی دقیقی را از این بازار ارائه داد.

وی با بیان اینکه اکنون نمی توان از بازار انتظار رشدهای اخیر را که با صف های خرید طولانی همراه بوده است را داشت، گفت: به طور حتم بازار، فرایند آرام تری را نسبت به قبل در پیش خواهد گرفت.

رحمتی اضافه نمود: با توجه به فرایند بنیادی موجود در بازار، ورود شاخص بورس به کانال دو میلیون و 500 هزار واحد تا دو میلیون و 700 هزار واحد تا خاتمه شهریور ماه دور از ذهن نیست.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 480

به "بورس به مدار صعود بازمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس به مدار صعود بازمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید