کوشش 9 شرکت دانش بنیان و فناور برای فراوری 55 میلیون واکسن ایرانی تاپایان سال

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، بر اساس پیش بینی ها با استفاده از واکسن های فراوری داخل، بیش از 55 میلیون نفر ایرانی تا خاتمه سال واکسن کرونای داخلی دریافت خواهند کرد.

کوشش 9 شرکت دانش بنیان و فناور برای فراوری 55 میلیون واکسن ایرانی تاپایان سال

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 9 شرکت داخلی در کوشش هستند تا با به کارگیری توان تخصصی و دانش خود، احتیاج کشور به واکسن کرونا را تامین نمایند. شرکت شفا فارمد، انستیتوپاستور به یاری موسسه فینلی کوبا، موسسه رازی، شرکت سیناژن با همکاری استرالیا، شرکت میلاد دارو با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، شرکت نوآرژن با همکاری دانشگاه بقیه الله، شرکت اسوه با همکاری پایا فن یاخته البرز و کیاژن آزما، شرکت هوم ایمن زیست فناور و شرکت درمان گستر رناپ با همکاری آریوژن فارمد شرکت های فعال این حوزه هستند.

واکسن فراوریی شرکت شفا فارمد مبتنی بر مدل ویروس کشته شده تهیه شده است. این واکسن در حال حاضر در فاز 3 بالینی و درانتظار مجوز مصرف اضطراری قرار گرفته است. بعلاوه مدل واکسن کونژوگه مبتنی بر پروتئین نوترکیب هم به وسیله موسسه انستیتوپاستور ایران و موسسه فینلی کوبا هم محصول دیگری است که در مرحله طی کردن فاز 3 بالینی قرار گرفته است.

مدل پروتئین نوترکیب موسسه رازی هم درفاز2 بالینی قرار گرفته است. مدل پروتئین نوترکیب شرکت سیناژن با همکاری کشور استرالیا هم دیگر واکسنی است که به فاز 2 بالینی رسیده است. دیگر واکسن این حوزه مبتنی بر مدل ویروس کشته شده شرکت میلاد دارو نور با همکاری وزارت دفاع است که در مرحله اخذ مجوز فاز 2 بالینی قرار گرفته است.

واکسن مدل پروتئین نوترکیب نوآرژن با همکاری دانشگاه بقیه الله هم به مرحله آنالیز پرونده در سازمان غذا و دارو و دریافت مجوز فاز 1 بالینی رسیده است. شرکت اسوه هم به میدان آمده است و با جلب حمایت دو شرکت پایا فن یاخته البرز و کیان ژن آزما در حال فراوری واکسن مدل ویروس کشته شده است که این محصول در حال حاضر در سازمان غذا و دارو در حال آنالیز است.

مدل وکتور ویروسی شرکت هوم ایمن زیست فناور هم برای فراوری واکسن به مرحله ورود به چالش میمون رسیده است. مدل mRNA شرکت درمان گستر رناپ با همکاری آریوژن هم در مرحله تست چالش میمون قرار گرفته است.

پیش بینی ها حاکی از این است که با تایید و فراوری همه این واکسن ها تا خاتمه امسال بیش از 50 میلیون نفر از ایرانیان واکسن کرونا دریافت خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1021

به "کوشش 9 شرکت دانش بنیان و فناور برای فراوری 55 میلیون واکسن ایرانی تاپایان سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش 9 شرکت دانش بنیان و فناور برای فراوری 55 میلیون واکسن ایرانی تاپایان سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید