جدیدترین وعده ها برای بازسازی طاق کسری در عراق

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، ایسنا/ این خبر پیرامون جدیدترین وعده ها برای بازسازی طاق کسری در عراق برای شما مخاطبان گرامی نگارش شد.

جدیدترین وعده ها برای بازسازی طاق کسری در عراق

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

جریان چیست؟

با ریزش بخش دیگری از طاق کسری در عراق در طول دو هفته گذشته و بدنبال درخواست هایی که از چند سال قبل تا امروز برای توجه و رسیدگی به این بنای تاریخی مطرح شده است، بعد از راه افتادن کارزاری مردمی که هنوز در حال جمع آوری امضا برای ارسال به دفتر وزیر میراث فرهنگی هستند و تا کنون بیش از 7000 نفر آن را امضا نموده اند، تعدادی از هنرمندان و فعالان فرهنگی نیز در نامه ای سرگشاده از دو دولت ایران و عراق درخواست کردند تا با بازسازی و ایجاد پایگاه حفاظت و پژوهش طاق کسری و ثبت منظر فرهنگی این بنای تاریخی در فهرست میراث دنیای یونسکو طاق کسری را نجات دهند.

اکنون نیز صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی - فرهنگی کشور در نامه نگاری با مونسان، وزیر میراث فرهنگی اعلام آمادگی این صندوق را برای بازسازی طاق کسری اعلام نموده است.

هادی میرزایی، رئیس صندوق صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی، فرهنگی کشور بیان کرد: در پاسخ به دغدغه متخصصان و علاقمندان و دوستداران میراث فرهنگی دو کشور ایران و عراق و به ویژه کمپین مردمی که از سوی معماران، شهرسازان و هنرمندان برای نجات طاق کسری به راه افتاده است، صندوق احیا آمادگی بازسازی این بنای تاریخی و ارزشمند را دارد.

او ادامه داد: با توجه به سوابقِ صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در جذب سرمایه و احیای پیروز پروژه های ارزشمند تاریخی و با توجه به شرایط پیش آمده در مورد اتفاقات اخیر در بنای باعظمت و شکوهمند طاق کسری یا ایوان مدائن، این صندوق می تواند نقش موثری در بازسازی و احیای طاق کسری، این میراث مشترک دنیای داشته باشد.

به گفته او صندوق احیا بر اساس تفاهم نامه های همکاری علمی با دانشگاه های مطرح کشور و چند دانشگاه مهم دنیا و به ویژه تفاهم نامه مستقیمی که بین دانشگاه بغداد و دانشگاه علم و صنعت ایران منعقد شده، می تواند در این موضوع وارد گردد.

مدیرعامل صندوق احیا با اشاره به ظرفیت پیش بینی شده در اساسنامه صندوق مبنی بر توسعه ظرفیت های علمی و حمایت از بازسازی و احیای ابنیه تاریخی گفت: ضرورت دارد سازمان برنامه و بودجه تمهیدات و اعتباراتی برای بازسازی آثار تاریخی ایران در فراتر از مرزها پیش بینی کند، تا در صورت توافق با کشورهای میزبان، این امکان وجود داشته باشد از نیروهای تخصصی در راستای حفاظت از این آثار فاخر استفاده گردد.

او تاکید نمود: برای تسریع در امور حتی می توان از ظرفیت یونسکو به عنوان نهاد بین المللی که در قبال آثار تاریخی دنیا مسئولیت دارد، برای بازسازی طاق کسری بهره برد تا این ثروت میان نسلی که یادگار درخشان فرهنگ و تمدن ایران باشکوه در کشور عراق است حفاظت و استحکام بخشی شده و زمینه حضور باستان شناسان متخصص ایرانی برای پژوهش و کاوش های دامنه دار باستان شناسی در میراث فرهنگی و تمدنی ایران فراهم گردد.

مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در گفت وگویی از موافقت دولت با تامین اعتبار طرح بازسازی طاق کسری اطلاع داد و گفت: به دلیل اهمیت تاریخی این آثار باستانی با آقای نوبخت در دولت صحبت هایی انجام و موافقت وی برای پرداخت هزینه بازسازی اعلام و قرار شد پس از برآوردهای اقتصادی، سازمان برنامه و بودجه اعتباراتی برای احیا و بازسازی این اثر تاریخی در نظر بگیرد و در اختیار وزارت میراث فرهنگی قرار دهد. کارشناسان میراث فرهنگی ایران به محض تحقق اعتبارات با هماهنگی همتایان عراقی به محوطه طاق کسری اعزام می شوند و عملیات بازسازی و احیا را شروع می نمایند. طرح بازسازی این بنا به اعتباری حدود 600 هزار دلار احتیاج دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 675

به "جدیدترین وعده ها برای بازسازی طاق کسری در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین وعده ها برای بازسازی طاق کسری در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید