خبرنگاران زلزله 3.7 ریشتری در حصار گرمخان خراسان شمالی

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، بجنورد- خبرنگاران- زمین لرزه ای به بزرگی 3.7 ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین، نیمه شب سه شنبه شهر حصار گرمخان از توابع شهرستان بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی را لرزاند.

خبرنگاران زلزله 3.7 ریشتری در حصار گرمخان خراسان شمالی

مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمان وقوع این زلزله را ساعت 23 و 34 دقیقه و 19 ثانیه در عمق 10 کیلومتری زمین در 25 کیلومتری شهر حصار گرمخان، در شرق بجنورد مطرح نمود.

موقعیت این زمین لرزه 37.32 شمالی و 57.63 شرقی در 27 کیلومتری شیروان و 30 کیلومتری اسفراین عنوان شده است که اهالی این 2 شهرستان نیز این زلزله را احساس کردند.

تا به امروز گزارشی از خسارات احتمالی این حادثه دریافت نشده است.

استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ واقع شده است.

این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری - جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه در مقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.

زلزله 23 اردیبهشت ماه 96 نیز موجب کشته شدن 2 نفر و مصدومیت صدها نفر در این استان شد و خسارات عمده ای هم در پی داشت.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 199

به "خبرنگاران زلزله 3.7 ریشتری در حصار گرمخان خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زلزله 3.7 ریشتری در حصار گرمخان خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید