نمی گذاریم کسی به علت کمبود امکانات از فیلم سازی جا بماند

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، آزمون شرکت در دوره هفت ماهه فیلم سازی انجمن سینمای جوانان ایران با حضور 1490 داوطلب در دفاتر انجمن برگزار گردید.

نمی گذاریم کسی به علت کمبود امکانات از فیلم سازی جا بماند

آزمون شرکت در دوره هفت ماهه فیلم سازی انجمن سینمای جوانان ایران در 27 آبان 1401 با حضور 1490 داوطلب در دفاتر انجمن برگزار گردید. بعلاوه بعضی از دفاتر که شامل طرح آموزش رایگان فیلم سازی هستند، تا پنجشنبه 3 آذر مهلت مجدد ثبت نام دارند.

دفتر انجمن سینمای جوانان تهران که بیشترین آمار نام نویسی برای دوره 7 ماهه فیلم سازی را داشته است، روز گذشته با حضور 570 شرکت نماینده در دبیرستان ماندگار البرز این آزمون را برگزار کرد.

این آزمون در مقایسه با دوره قبلی خود که در سال 98 برگزار گردیده بود، با رشد 5/2 برابری داوطلبانی که در آزمون شرکت کردند، همراه شد. بعلاوه 920 داوطلب در دیگر دفاتر انجمن سینمای جوانان هم روز گذشته آزمون را برگزار کردند.

آزمون فیلم سازی در 13 دفتر انجمن سینمای جوانان ایران که طبق اعلام محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی، به منظور کشف استعداد های نوظهور، تقویت عدالت فرهنگی و توسعه جریان فیلم سازی، مشمول طرح آموزش رایگان فیلم سازی انجمن سینمای جوانان ایران قرار گرفته اند، با یک هفته فرصت بیشتر برای ثبت نام تا پنجشنبه 3 آذر تمدید شد و آزمون این دفاتر آدینه 4 آذر 1401 برگزار خواهد.

استان های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، سمنان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و لرستان، شامل این طرح آموزشی هستند.

آزمون فیلم سازی بعد از سه سال با استقبال داوطلبان برگزار گردید

مهدی آذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران هم در حاشیه برگزاری آزمون دوره 7 ماهه فیلم سازی در دبیرستان ماندگار البرز، درباره این آزمون و دوره آموزشی مطرح نمود: خوشحالیم که بعد از سال 1398 که آخرین آزمون دوره 7 ماهه آزمون فیلم سازی انجمن سینمای جوانان برگزار گردید، سال جاری بعد از چند سال وقفه دوباره توانستیم این آزمون را برگزار کنیم.

او با اشاره به اینکه استقبال از این دوره آموزشی، باتوجه به محدودیت هایی که در فضای مجازی وجود داشت، بالاتر از تصور بود، ادامه داد: نزدیک بودن زمان برگزاری آزمون با سی ونهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران که بعد از دو سال به صورت حضور برگزار گردید و تمام ستاد مرکزی و بدنه انجمن سینمای جوانان ایران را درگیر خودش نموده بود، باعث نشد این دوره از آزمون فیلم سازی را تحت تاثیر قرار دهد و آزمون با کیفیت و استقبال علاقه مندان به سینما برگزار گردید.

آذرپندار درباره آزمون فیلم سازی انجمن سینمای جوانان مطرح نمود: اشتیاق جوانان و علاقه مندان به سینما، به آزمون فیلم سازی انجمن سینمای جوانان به عنوان فراگیرترین مدرسه فیلم سازی سینمایی ایران بسیار باارزش است و این ظرفیت قابل توجهی است که باید آن را حفظ کرد و برای پیشرفت و تکامل آن برنامه ریزی و کوشش انجام داد؛ البته در حوزه تجهیزات و بعلاوه در حوزه اساتید و امکانات، تحولاتی انجام شده است تا خروجی های باکیفیت تر و بادانش تری از این دوره فارغ التحصیل شوند و در نتیجه آموزش در دوره های فیلم سازی انجمن سینمای جوانان ایران، کیفی تر از گذشته صورت بگیرد.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران اضافه نمود: با اطمینان می گویم که اغلب دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران، با استقبال دو یا سه برابری داوطلبان همراه بود و همین استقبال نشان می دهد که کیفیت آموزش در انجمن سینمای جوانان ایران، در آکادمی های دیگر کمتر دیده می گردد؛ بعلاوه کسانی که در این دوره پذیرفته می شوند، قطعا قدر این فرصت را می دانند.

او با اشاره به ابلاغ سازمان سینمایی برای رایگان کردن آموزش در 10 استان کشور که در جهت عدالت آموزشی و فرهنگی انجام می گردد، شرح داد: همه کوشش ما در انجمن سینمای جوانان و سازمان سینمایی این است که، کسی به علت کمبود امکانات و منابع، از فیلم سازی و آموزش این حرفه جا نماند و از این مساله محروم نگردد.

تقویت روحیه کار گروهی در روند آموزش فیلم سازی

آذرپندار درباره ویژگی های این دوره آموزشی مطرح نمود: آموزش در انجمن سینمای جوانان، بیشتر به صورت عملی است تا آموزش مسائل نظری و تئوری؛ یعنی شرط پیروزیت در این دوره آموزشی، فعال بودن هنرجو ها در روند هفت ماهه آموزش است تا بیشتر درگیر محتوا های آموزشی شون. بعلاوه تمرین فعالیت گروهی در این دوره آموزشی یکی دیگر از شاخصه های آن است که در نتیجه این دوره، اعضای یک کلاس آموزشی، بار ها برای ساخت و فراوری این فیلم کوتاه با یکدیگر همکاری می نمایند تا در کنار آموزش فردی، سواد آموزش گروهی هم به آن ها آموزش داده گردد.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در انتها با اشاره به اینکه هنرجو های این دوره آموزشی به علت فراگیری کار گروهی در روند آموزش، فیلم سازان پیروز تری خواهندبود، مطرح نمود: هزینه فراوری فیلم کوتاه در مقایسه با سال های گذشته افزایش پیدا نموده است.

بعلاوه زمانی که فیلم سازان جوان با همکاری هم کلاسی های خود در دوره 7 ماهه اقدام به ساخت فیلم کوتاه می نمایند، روند با کیفیت تر و مقرون به صرفه تری را طی می نمایند، زیرا این همکاری کاملا حرفه ای و البته متقابل خواهد بود و شناخت هنرجو ها در مقایسه با نوع نگاه یکدیگر به سینما، نزدیک تر و یا قابل لمس تر است که در نتیجه آثار با کیفیت تر و البته بیشتری فراوری می گردد.

خبرنگاران فرهنگی هنری سینما و تئاتر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 آبان 1401 بروزرسانی: 28 آبان 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1463

به "نمی گذاریم کسی به علت کمبود امکانات از فیلم سازی جا بماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمی گذاریم کسی به علت کمبود امکانات از فیلم سازی جا بماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید