خوش خیال نباشید؛ کرونا تابستان از بین نمی رود!

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، دکتر حمید سوری دکتری تخصصی اپیدمیولوژی با اشاره به اثر درجه حرارت بر میزان فعالیت ویروس کووید 19، توضیح داد: بهترین شرایط برای فعالیت ویروس کرونا، بین منفی چهار درجه تا حدود 15 درجه بالای صفر است.

خوش خیال نباشید؛ کرونا تابستان از بین نمی رود!

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه با بالارفتن دما به تدریج از میزان فعالیت ویروس کاسته می شود، ادامه داد: این ویروس تا 60 درجه سانتی گراد نیز ممکن است تا 20 درصد فعالیت داشته باشد، اما فعالیت آن تقریبا در دمای حدود 90 تا 95 درجه سانتی گراد خاموش می شود.

وی اضافه کرد: به همین خاطر استفاده از اتو برای لباس ها می تواند عامل بیماری زایی را از بین ببرد، اما بعید به نظر می رسد که تغییرات فصلی اثر خاصی روی فرایند اپیدمی داشته باشد، البته ممکن است سرعت و شدت اپیدمی را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد.

این اپیدمیولوژیست تاکید کرد: بهترین شکل ممکن برای مهار اپیدمی کشف واکسن است، به همین خاطر است که در حال حاضر بیشتر کشور های پیشرفته عمده انرژی خود را معطوف تولید واکسن کرده اند و بعید به نظر می رسد زودتر از یک سال و نیم دیگر واکسن در اختیار بشر قرار گیرد.

هشدار نسبت به خوش خیالی جامعه در باره کرونا

سوری یادآور شد: متاسفانه به نظر میرسد در جامعه یک خوش خیالی ایجاد شده است و مردم به زندگی عادی خود بازگشته اند که این مسئله بسیار خطرناک است. به عنوان نمونه در ژاپن شهر هایی هستند که مردم به زندگی عادی خود بازگشته اند، اما نتیجه آن بازگشت مجدد اپیدمی با کشت و کشتاری وسیع تر بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: بنابراین خوش خیالی و خوش پنداری که در جامعه باعث بازگشت به روال زندگی عادی شده است بسیار خطرناک است و باید با نظارت کافی، تشدید و تقویت اجرای مقررات طرح فاصله گذاری هوشمند و توجه ویژه به گروه های پرخطر و آسیب پذیر مانند سالمندان، دیابتی ها و افراد دچار فشارخون، اپیدمی را کنترل کرد.

کدام عوامل در انتشار و اپیدمی بیماری ها موثرند؟

وی درباره شرایط ایجاد اپیدمی در جوامع اظهار کرد: برای ایجاد یک اپیدمی در جامعه، باید شش شرط وجود داشته باشد و در صورت عدم وجود هر یک از این بخش ها اپیدمی رخ نمی دهد و برای مقابله با اپیدمی نیز باید کاری کنیم که یک یا چند یک از این شروط حذف شوند. یکی از این عوامل، عامل بیماری زاست و تا زمانی که وجود نداشته باشد اپیدمی رخ نمی دهد، پس برای پیشگیری از اپیدمی باید عامل بیماری زا را از بین ببریم.

وی وجود یک مخزن یا منبع بیماری را از دیگر شروط لازم برای ایجاد اپیدمی اعلام کرد و گفت: منبع یا مخزن کووید 19 انسان ها هستند و تا به امروز ثابت نشده است که این بیماری از طریق حیوانات نیز منتقل شود. سومین عامل در ایجاد اپیدمی این است که راه خروج عامل بیماری زا از مخزن فراهم باشد که در مورد کووید 19 راه خروج عطسه، سرفه و ترشحات است.

آیا کرونا از طریق بندانتها، حشرات و مواد غذایی منتقل می شود؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه انتقال عامل بیماری زا را از دیگر عوامل لازم برای ایجاد اپیدمی اعلام کرد و اضافه کرد: راه انتقال در برخی از بیماری ها ممکن است یک حشره باشد، اما درمورد کووید 19 هنوز ثابت نشده است که حشرات یا بندانتها و یا مواد غذایی عامل انتقال بیماری باشند.

این اپیدمیولوژیست راه ورود عامل بیماری زا به بدن میزبان جدید را از دیگر ملزومات ایجاد اپیدمی معرفی کرد و گفت: راه ورود عامل بیماری زا در کووید 19 از طریق تماس مستقیم و همچنین عدم محافظت بهداشتی کافی است.

وی درباره آخرین لازمه ایجاد اپیدمی توضیح داد: افراد جامعه باید حساسیت و استعداد کافی را برای ابتلا به بیماری داشته باشند، یعنی اگر همه افراد جامعه در برابر بیماری مقاوم باشند اپیدمی به وجود نمی آید، اما در شرایط فعلی همه آحاد بشری در برابر کووید 19 در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند؛ البته در برخی گروه ها مانند بچه ها شانس ابتلا کمتر و در برخی گروه ها بیشتر است.

سوری یادآور شد: برای پیشگیری از اپیدمی با استفاده از اپیدمی تعداد افراد حساس در برابر بیماری را کمتر می کنیم تا آمادگی طبیعی برای ابتلا به بیماری در جامعه کاهش یابد و در صورت عدم دستیابی به واکسن، این کاهش آمادگی برای ابتلا به شکل طبیعی به وجود می آید، مانند زمانی که در قرون وسطی بیماری آنقدر شیوع می یافت که دیگر فرد حساسی در جامعه باقی نمی ماند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اقدامات لازم برای کنترل اپیدمی ها را مداخله در این عوامل اعلام کرد و اضافه کرد: یکی از کار هایی که برای جلوگیری از گسترش اپیدمی می توان انجام داد، کاهش درجه تماس افراد مبتلا با افراد حساس از طریق جلوگیری از ایجاد تراکم جمعیت و شلوغی است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سوری در انتها جلوگیری از ورود افراد مبتلا به جامعه و جلوگیری از خروج آنان از مناطق آلوده با اقداماتی همچون قرنطینه و همچنین فاصله گذاری اجتماعی را از دیگر راه های کاهش اپیدمی اعلام کرد و گفت: با انجام این اقدامات زنجیره انتقال قطع شده و احتمال گسترش بیماری کاهش می یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 294

به "خوش خیال نباشید؛ کرونا تابستان از بین نمی رود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوش خیال نباشید؛ کرونا تابستان از بین نمی رود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید