دایناسور غول پیکر از شدت سنگینی آسفالت جاده را شکافت!، عکس

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، ایسنا نوشت: فسیل های کشف شده از یک تیتانوسور در آرژانتین به قدری سنگین بود که موجب بر هم خوردن تعادل کامیون حاملش شد و با برخورد به زمین، آسفالت جاده را خراب کرد.

دایناسور غول پیکر از شدت سنگینی آسفالت جاده را شکافت!، عکس

دیرینه شناسان آرژانتینی یک دایناسور بزرگ گردن دراز را که در حدود 90 میلیون سال پیش می زیسته و حدود 90 متر طول داشته است را کشف نموده اند.

نکته جالب توجه این است که فسیل های این دایناسور به قدری سنگین بودند که هنگام حمل و نقل به جاده آسیب رساندند.

این نوع دایناسور، تیتانوسور(titanosaur) نام دارد و استخوان های آن هنگام انتقال به شهر بوئنوس آیرس، مرکز آرژانتین برای آنالیز، حادثه آفرید و موجب ترافیک سنگین در جاده شد.

تیتاناسور دایناسوری با گردن و دم دراز بوده که روی چهار پا حرکت می نموده و حدود 90 میلیون سال قبل در دوران کرتاسه میزیسته است.

فرناندو نوواس دیرینه شناس موزه علوم طبیعی برناردینو ریواداویا در بوئنوس آیرس و پژوهشگر شورای ملی تحقیقات آرژانتین(CONICET) و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: وزن زیاد فسیل ها، وسیله نقلیه را بی ثبات کرد و موجب تصادف شد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در این سانحه به کسی آسیب جدی وارد نشد و استخوان های این دایناسور که بر اثر تصادف در هوا به پرواز درآمده بود به قدری سفت بود که آسیبی ندید و در کمال تعجب، آسفالت جاده را شکست.

بنا بر همین علت، دانشمندان به این جانور گیاه خوار یک نام علمی داده اند که نماینده میزان بزرگ آن است. نام علمی این تیتانوسور Chucarosaurus diripienda است که در زبان بومی آن منطقه، واژه چوکارو به معنای حیوان سخت و رام نشدنی است.

نوواس می گوید Chucarosaurus diripienda بسیار طولانی بوده و از طولش به نفع خود استفاده می نموده است. وی اضافه کرد: گردن بلند این جانور به آن اجازه می داد از برگ های بالادست درختان تغذیه کند و دم بلندش می توانست سلاحی مؤثر در برابر حملات دایناسورهای گوشتخوار بزرگی باشد که در محیط پیرامون آن کمین نموده بودند.

البته کشف بقایای Chucarosaurus diripienda کاملاً تازه نیست، چرا که بقایای این حیوان برای اولین بار در سال 2018 کشف شد و آن قدر سنگین بود که پژوهشگران مجبور بودند آن را اینچ به اینچ جابجا نمایند.

نوواس می گوید در حالی که C. diripienda در اواسط دوران کرتاسه می زیسته، بین 30 تا 40 تن وزن داشته است. با این حال، این دایناسورها از بزرگ ترین و بزرگ ترین دایناسورها مانند Patagotitan، Argentinosaurus یا Notocolossus که حدود 70 تن وزن داشتند، فاصله زیادی دارند.

اکنون که دانشمندان پیروز به جابجایی این دایناسور شده اند، به آنالیز بیشتر آن خواهند پرداخت و اسرار بسیاری را که فسیل های آن درون خود پنهان نموده اند، جستجو می نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 خرداد 1402 بروزرسانی: 3 خرداد 1402 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1544

به "دایناسور غول پیکر از شدت سنگینی آسفالت جاده را شکافت!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دایناسور غول پیکر از شدت سنگینی آسفالت جاده را شکافت!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید