فروش 140 میلیارد تومان اوراق بدهی در هفته جاری

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، تهران (پانا) - بانک مرکزی خاطرنشان کرد در هفته جاری 140 میلیارد تومان اوراق بدهی دولت توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

فروش 140 میلیارد تومان اوراق بدهی در هفته جاری

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش بانک مرکزی، این بانک ضمن اعلام نتیجه بیست وچهارمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی مورخ 27 آبان ماه 1399، به اطلاع رساند، حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ 4 آذرماه امسال برگزار خواهد شد.

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (27 آبان ماه 1399)

پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 20 آبانماه 1399 درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری بیست و پنجمین مرحله از این حراج، چهار بانک سفارش های خود را به ارزش 4.4 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 998.4 میلیارد ریال اوراق اراد 53 با نرخ بازده تا سررسید 21.3 درصد و 378.2 میلیارد ریال اوراق اراد 54 با نرخ بازده تا سررسید 20.4 درصد (در مجموع به ارزش 1.4 هزار میلیارد ریال) موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای اقتصادی برنده در روز سه شنبه 27 آبان ماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

به علاوه، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و به وسیله بورس در حدود 745 میلیون ریال اوراق اراد 53 را خریداری کردند. در مجموع، 1.4 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در هفته جاری توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (4 آذرماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله بیست و ششم حراج اوراق بدهی دولتی به منظور فروش به بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 4 آذرماه 1399 اجرا می نماید. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به توضیح جدول زیر است.

بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 2 آذرماه 1399 تنها به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 2 آذرماه 1399 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 4 آذرماه 1399 انجام خواهد شد.

کلیه نهادهای اقتصادی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال نمایند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای اقتصادی شرکت نماینده در این حراج توصیه می گردد، تنوع بخشی به سبد دارایی های اقتصادی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته لازم است که، وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می نماید و وزارتخانه یاد شده، نسبت به تعیین سفارش های برنده به وسیله تعیین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می نماید. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می گردد.

همچنین بر اساس جز (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق اقتصادی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تأمین اقتصادی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تأمین نماینده زیرساخت معاملات و برگزارنماینده حراج فروش اوراق به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 623

به "فروش 140 میلیارد تومان اوراق بدهی در هفته جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش 140 میلیارد تومان اوراق بدهی در هفته جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید