مسعودیه؛ قصر شازده ای که هرگز شاه نشد ، درباره قهوه قجری زهرآلود، بمب زیر کالسکه و غارت عمارت مشهور

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، حوالی ایستگاه مترو ملت، نمای زیبای عمارتی قجری به چشم می خورد. این عمارت که شباهت بسیاری به کاخ گلستان دارد، روزگاری قصر مسعود میرزا، پسر ناصرالدین شاه، بوده.

مسعودیه؛ قصر شازده ای که هرگز شاه نشد ، درباره قهوه قجری زهرآلود، بمب زیر کالسکه و غارت عمارت مشهور

به گزارش خبرنگاران، مسعود میرزا چهارمین پسر ناصرالدین شاه بود. این شاهزاده نگون بخت هیچ وقت ولیعهد نشد، چون مادرش از ایل افشار بود و شرط شاه قاجار شدن این بود که مادر از ایل قاجار باشد. البته این تنها بدشانسی او نبود. چشم چپ مسعود هم لوچ بود، به همین خاطر در بین عوام به شاهزاده لوچ مشهور شده بود.

شازده لوچ که از ناصرالدین شاه لقب ظل السلطان گرفته بود و ولایت فارس و اصفهان و خیلی از مناصب دولتی را در اختیار داشت، حکمران مستبد و در عین حال بداقبالی بود. او همه کار می کرد که اعتماد پدر را جلب کند و لیاقتش را برای ولیعهدی نشان دهد، اما پیروز نمی شد. یکی از کارهای نافرجام او این بود که در همین عمارت مسعودیه مهمانی بزرگی تدارک دید، سربازانش برای شاه رژه ای باشکوه برگزار کردند و گارد محافظان طلاپوش مسعود جلو شاه خم و راست شدند. عرض اندام سربازان و نمایش قدرت نظامی مسعود، اوضاع را بدتر کرد. شاه که از قدرت پسرش ترسیده بود، احساس کرد پسرش می خواهد علیه او کودتا کند، سریع مهمانی را ترک کرد و فرمان داد مسعود از همه مناسبش برکنار گردد. بعدها بین مردم تهران شایعه شده بود که علت برکناری، زهری بوده است که مسعود در قهوه قجری شوهر خواهرش ریخته. می گفتند:

ستاره کوره ماه نمی شه، شازده لوچه شاه نمی شه

تو بودی که پارک ساختی؟ سردر و لاک ساختی!؟

پستت و دادی به پشتی، صارم الدوله رو تو کشتی

کفشاتو گیوه کردی، خواهرت و بیوه کردی

پاتوق مشروطه خواستار

علاوه بر این میهمانی نامیمون، قصر شازده لوچ قجری در طول عمرش شاهد رویدادهای دیگری هم بوده است؛ عجیب ترین آنها این است که خانه یک مستبد تبدیل به پایگاهی برای مشروطه خواستار می گردد. ظل السلطان که انتظار داشته بعد از پدرش به مقام شاهی برسد، با به سلطنت رسیدن مظفرالدین شاه آغاز به مخالفت های جدی با برادر و برادرزاده اش محمدعلی شاه می نماید و به همین علت، خانه اش محل رفت وآمد و جلسات و نمایش های مشروطه خواستاری مثل ظهیرالدوله می گردد. در نزدیکی همین عمارت است که بمبی زیر کالسکه محمدعلی شاه منفجر می گردد و بهانه ای به دست محمدعلی شاه می دهد تا این عمارت و همین طور مجلس را به رگبار ببندد. قزاق های روس همان روز که مجلس را بمباران کردند، مسعودیه را هم غارت کردند، چون می دانستند که محمدعلی از عمویش چقدر بیزار است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1401 بروزرسانی: 27 دی 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1491

به "مسعودیه؛ قصر شازده ای که هرگز شاه نشد ، درباره قهوه قجری زهرآلود، بمب زیر کالسکه و غارت عمارت مشهور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسعودیه؛ قصر شازده ای که هرگز شاه نشد ، درباره قهوه قجری زهرآلود، بمب زیر کالسکه و غارت عمارت مشهور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید