مقامات روسیه درباره انتها تحریم تسلیحاتی ایران چه گفتند؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، ایرنا نوشت: تعدادی از مقامات و شخصیت های سیاسی و نظامی روسیه، 27 مهر روز سرانجام تحریم تسلیحاتی ایران را پیروزی عظیم ایران بر هیمنه ابرقدرتی آمریکا دانستند و برخوردار شدن از همکاری های نظامی با دنیا را حق طبیعی تهران بیان کردند.

مقامات روسیه درباره انتها تحریم تسلیحاتی ایران چه گفتند؟

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به رغم تلاش آمریکا برای بازگشت قطعنامه های شورای امنیت و تحریم های بین المللی ایران، اما روسیه به عنوان یکی از قدرت های دنیا بارها گفت که این قطعنامه ها لازم الاجرا نیستند. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تاکید نمود که بر اساس برنامه ریزی قبلی، تحریم تسلیحاتی ایران در 18 اکتبر (27 مهرماه) به سرانجام خواهد رسید.

بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از امروز 27 مهر همه محدودیت های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات اقتصادی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت ­های ورود یا عبور از قلمرو دولت های عضو ملل متحد که پیش از این علیه بعضی از شهفرایندان و مسئولین نظامی ایران تحمیل شده بودند، به صورت اتوماتیک پایان یافت.

بعضی از مقامات و شخصیت های سیاسی و نظامی روسیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مسکو متفق القول بودند که برخورداری از تبادل تسلیحاتی و همکاری های نظامی با دنیا حق طبیعی ایران است و 18 اکتبر (27 مهر) در واقع پیروزی دیپلماتیک ایران بر آمریکاست.

رئیس آموزشگاه مطالعات ژئوپلیتیک روسیه؛ سرانجام محدودیت تسلیحاتی ایران به یکجانبه گرایی آمریکا ضربه سنگین وارد کرد

رئیس آموزشگاه مطالعات ژئوپلیتیک روسیه بیان کرد که سرانجام محدودیت تسلیحاتی ایران باتوجه به تلاش های همه جانبه آمریکا برای مقابله با این فرایند، بر یکجانبه گرایی واشنگتن ضربه سنگین وارد کرد.

لئونید ایواشف که چندین سال رئیس اداره همکاری های بین المللی وزارت دفاع روسیه بود و در زمان حاضر از اساتید مطرح در عرصه علوم ژئوپلیتیک است امروز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: مقابله پیروز ایران با تلاش های آمریکا برای تمدید محدودیت تسلیحاتی تهران، هیمنه ابرقدرتی این کشور را در هم شکست.

وی با اشاره به اقدامات آمریکا در سه ماه اخیر در سازمان ملل برای جلوگیری از سرانجام محدودیت تسلیحاتی ایران اظهار کرد: تمام تلاش های واشنگتن در ماه های اخیر بر مساله تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران متمرکز شده بود.

به گفته این کارشناس روس، آمریکا تمام امکانات دیپلماتیک خود را برای فشار بر کشورهای متحد خود و همراه کردن این کشورها در تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران و بازگرداندن تحریم های پیشین در مورد این کشور متمرکز نموده بود.

وی اضافه کرد: با این وجود آمریکا نتوانست به پیروزیتی در مورد ایران دست بیابد. این شرایط پیغام صریح داشت که بسیاری از کشورها حتی متحدان نزدیک آمریکا از زورگویی این کشور و نقض قوانین و قراردادهای بین المللی خسته شده و از این اقدامات به ستوه آمده اند.

رئیس آموزشگاه مطالعات ژئوپلیتیک روسیه معتقد است که شکست آمریکا در مساله محدودیت تسلیحاتی ایران، باعث خواهد شد که اقدامات یکجانبه گرایانه واشنگتن در موضوعات دیگر در عرصه بین المللی با مشکل برخورد کند و کشورها این شیوه نادرست را نپذیرند.

سردبیر نشریه دفاع ملی روسیه: محدودیت حقوقی برای فروش سلاح به ایران وجود ندارد

سردبیر نشریه دفاع ملی روسیه معتقد است که هیچ محدودیت حقوقی برای فروش تسلیحات به ایران باتوجه به این واقعیت که محدودیت تسلیحاتی در مورد تهران تمدید نشده، وجود ندارد.

ایگور کوروتچنکو که از کارشناسان نظامی مطرح در روسیه است در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو، توضیح داد: براساس قوانین بین المللی هیچ ممنوعیتی در مورد همکاری تسلیحاتی با ایران وجود ندارد و روسیه بر این امر مهم تاکید دارد.

وی ادامه داد: ایران و روسیه می توانند همکاری درازمدت در حوزه فنی -نظامی داشته باشند.

کارشناس ارشد روس ادامه داد: روسیه می تواند هر چیزی که ممنوع نیست بفروشد و ایران هم هر چیزی که لازم دارد می تواند برای خرید به روسیه پیشنهاد بدهد.

ایگور کوروتچنکو که سابق عضو شورای اجتماعی وزارت دفاع روسیه بود در مورد ناکامی آمریکا در تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل گفت: این شرایط نشان داد که سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران ناپیروز و بی اثر است.

سردبیر نشریه دفاع ملی روسیه با بیان اینکه پس از 17 اکتبر(27 مهر) محدودیت تسلیحاتی در مورد ایران لغو شده است، گفت: ایران کشوری با مسئولیت است و روسیه علاقه مند به توسعه همکاری ها با این کشور در حوزه های مختلف است.

کوروتچنکو در پاسخ به این پرسش که روسیه چه نوع سلاح هایی می تواند به ایران بفروشد، اظهار کرد: روسیه سلاح های بسیار خوب فراوری می نماید و هر سلاحی که ایران پیشنهاد برای خرید بدهد را خواهد فروخت. مهم این است که ایران توانایی برای خرید تسلیحات داشته باشد.

نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی: تلاش های آمریکا برای ادامه تحریم تسلیحاتی ایران بی نتیجه بوده است

نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین بیان کرد: تمام تلاش های آمریکا برای ادامه تحریم تسلیحاتی ایران شکست خورده است و در آینده نیز بی نتیجه خواهد ماند.

میخاییل اولیانوف در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مسکو در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده با توجه به لغو محدودیت تسلیحاتی ایران روز 18 اکتبر (27 مهر) می تواند از آن ممانعت کند، گفت: تلاش های اخیر آمریکا در شورای امنیت برای این اقدام (ادامه تحریم تسلیحاتی ایران) ناتوانی این کشور را نشان داد.

استقبال حزب لیبرال دمکرات روسیه از لغو تحریم تسلیحاتی ایران

آنتون ماروزوف عضو کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه و از اعضای شورای عالی حزب لیبرال دمکرات روسیه بیان کرد که این حزب حاضر در مجلس روسیه از سرانجام محدودیت تسلیحاتی ایران در18 اکتبر (27 مهر) استقبال و حمایت می نماید.

آنتون ماروزوف که از سیاستمداران مطرح در مجلس روسیه و عضو حزب لیبرال دمکرات روسیه به رهبری ولادیمیر ژیرینفسکی است، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توضیح داد: این حزب لغو محدودیت تسلیحاتی ایران را که در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شده است، اقدامی درست می داند.

ماروزوف اضافه کرد: ایران کشوری مستقل، دارای قدرت منطقه ای و صلح دوست است که همیشه در تامین ثبات نقشی مهم ایفا نموده و اجازه نمی دهد تروریسم گسترش یابد و از روحیه افراط گرایی جلوگیری می نماید.

وی ادامه داد: به همین دلیل ایران اجازه دارد بطور مستقل تاکتیک های دفاعی خود از جمله با تسلیحات پیشرفته را معین کند.

مقام مجلسی روس گفت: ما در حزب لیبرال دمکرات روسیه بطور همه جانبه از ایران در این مساله (سرانجام محدودیت تسلیحاتی ایران) حمایت می کنیم و معتقدیم ملت ایران حق برای توسعه و پیشرفت صلح آمیز را بدست آورده است و در این موقعیت هیچ صحبتی از روحبه جنگ طلبی وجود ندارد.

عضو کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه توضیح داد: تماس های ما نشان داد ایرانی ها ملت زحمتکش و علاقه مند به کار و تلاش هستند و آنها باید همه امکانات برای پیشرفت صلح آمیز را داشته باشند.

واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پیش تر در سخنرانی خود به مناسبت شروع ریاست این کشور بر شورای امنیت اعلام نموده بود که امکان گفت وگو و بحث جدید در مورد بازگشت تحریم ها علیه ایران در این شورا که آمریکا بر آن اصرار و پافشاری دارد، منتفی است. واسیلی نبنزیا توضیح داد: مساله بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران دیگر در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد بحث قرار نخواهد گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه::همکاری های نظامی ایران و روسیه افزایش می یابد

و اما ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه هم همین دو روز پیش در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در باره موضع روسیه در باره سرانجام یافتن تحریم تسلیحانی ایران در 18 اکتبر ( 27 مهر) گفت: همه امکانات و فرصت ها که باتوجه به منقضی شدن بخشی از موارد درباره همکاریها تسلیحاتی در قطعنامه 2231 بوجود می آید برای همکاری های دوجانبه به نفع مردم دو کشور روسیه و ایران بطور شایسته مورد توجه قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با تاکید بر لزوم توسعه روابط ایران و روسیه توضیح داد: برای ما ایران شریک مطمئن در بسیاری از عرصه ها است.

وی با بیان اینکه آمریکا در شورای امنیت در مساله لغو محدودیت تسلیحاتی ایران رفتار فریبکارانه داشت، گفت: امیدواریم با توجه لغو تحریم های تسلیحاتی ایران در 18 اکتبر(27 مهر)، آمریکا در این مورد عاقلانه رفتار کند.

زاخارووا گفت: همان طور که معین است در سال 2015 شورای امنیت سازمان ملل هیچگونه محدودیت تسلیحاتی در مورد ایران وضع نکرد بلکه تهران بخشی از محدودیت ها را بطور داوطلبانه برای تسریع فرایند مثبت مذاکرات در مورد برجام برعهده گرفت و 27 مهر به صورت طبیعی به سرانجام می رسد و دیگر برگشت پذیر نیست.

وی با بیان اینکه طرف روسی بر اجرای کامل قطعنامه 2231 و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اصرار دارد توضیح داد: روسیه بارها اعلام نموده است که قطعنامه 2231 شورای امنیت از لغو تحریم تسلیحاتی ایران قابل بازنگری نیست.

زاخارووا گفت: همان طور که می دانید روسیه همیشه و بطور فعالانه بر اجرای بدون قید و شرط قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و مطابق با تعهدات در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تاکید نموده است.

وی اضافه کرد: شورای امنیت سازمان ملل دیدگاه طرف آمریکایی در باره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را نپذیرفت و دنیا تسلیم حرکات آمریکا نشد. ما این اقدامات را غیرقانونی و حتی فریبکارانه توصیف کردیم. متاسفانه این اقدامات به شیوه مختص آمریکا در امور بین المللی شده است. امیدواریم که شرکای آمریکایی عاقلانه رفتار نمایند و قراردادهای بین المللی و نه بخشی از آن که به نفع خود می دانند را اجرا نمایند.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 577

به "مقامات روسیه درباره انتها تحریم تسلیحاتی ایران چه گفتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقامات روسیه درباره انتها تحریم تسلیحاتی ایران چه گفتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید