میلیاردر های دنیا ثروتمندتر شدند

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، نتایج یک آنالیز نشان داد میلیاردر های دنیا با نرخ کم سابقه ای در تاریخ بشری به ثروتشان اضافه کردند.

میلیاردر های دنیا ثروتمندتر شدند

به گزارش ایسنا، یافته های گزارش نابرابری می کشد سازمان خیریه آکسفورد اینترنشنال نشان داد 2755 میلیاردر دنیا شاهد افزایش مجموع ثروت خود به مقدار پنج تریلیون دلار از ماه مارس سال 2021 بودند که این رقم بالاتر از مجموع سهم بازار شرکت های اپل و آمازون است. ثروت میلیاردر های دنیا از مارس سال 2021 از 8.6 تریلیون دلار به 13.8 تریلیون دلار افزایش یافت.

در گزارش آکسفام آمده است: ثروت میلیاردر ها از زمان شروع پاندمی رشد بیشتری در مقایسه با 14 سال گذشته داشته است. این رشد تحت تاثیر مداخله دولتی در سراسر دنیا روی داده که به رشد اقتصاد ها تحرک بخشیده و قیمت سهام ها را افزایش داده است.

رشد ثروت در این مدت کوتاه به مقدار ای زیاد بوده که در نقطه اوج خود از اوج عصر طلایی ایالات متحده در اواخر قرن نوزدهم پیشی گرفته است. در واقع از سال 1995 یک درصد ثروتمند دنیا شاهد رشد 19 برابری ثروتشان نسبت به 50 درصد پایینی بوده اند.

طبق گزارش آکسفام، تنها در سال میلادی گذشته 10 ثروتمند بزرگ دنیا بیش از 400 میلیارد دلار به ثروتشان افزودند که در راس آن ها ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت های تسلا و اسپیس ایکس با رشد 121 میلیارد دلاری ثروتش قرار داشت. در دو سال نخست پاندمی، 10 ثروتمند برجسته دنیا مجموع ثروتشان را دو برابر نموده و از 700 میلیارد به 1.5 تریلیون دلار رساند یعنی در هر ثانیه 15 هزار دلار به ثروتشان افزوده شد.

گابریل بوچر، مدیر اجرایی آکسفام اظهار کرد: اگر این 10 مرد 99.999 درصد ثروتشان را همین فردا از دست دهند، همچنان از 99 درصد دیگر مردم دنیا پولدارتر خواهند بود. این افراد اکنون شش برابر ثروت بیشتری از 3.1 میلیارد مردم فقیر دارند.

این گزارش با استناد به آمار بانک دنیای، برآورد نموده که اکنون 163 میلیون نفر بیشتری نسبت به شروع پاندمی کووید 19 در فقر بسر می برند.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، آکسفام برآورد نموده که نابرابری در مرگ حداقل 21 هزار و 300 نفر در روز سهیم بوده است که نتیجه عدم دسترسی به غذا و مراقبت بهداشتی در کشور های فقیرتر است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1280

به "میلیاردر های دنیا ثروتمندتر شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میلیاردر های دنیا ثروتمندتر شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید