ناسا: چین می خواهد ماه را برباید

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، بیل نلسون، مدیر ناسا روز شنبه در مورد برنامه فضایی چین هشدار داد و گفت: ما باید بسیار نگران باشیم که چین روی ماه فرود بیاید و بگوید: الان مال ماست و شما بیرون خواهید ماند.

ناسا: چین می خواهد ماه را برباید

به گزارش یورونیوز، نسلون که با نشریه بیلد گفتگو می کرد، اضافه کرد که باید به فکر آینده بشر بود و با رفتارهای تنگ نظرانه و تهدید چین در فضا مقابله کرد.

مدیر ناسا در این مصاحبه تاکید کرد که چین تا سال 2035 میلادی ساخت ایستگاه ماه خود را تکمیل و چندین برنامه را در ماه راه اندازی خواهد کرد. او گفت که آمریکا بسیار نگران است که چین ماه را برباید.

در واکنش به این سخنان سونگ ژونگ پینگ، کارشناس نظامی چینی و مفسر تلویزیونی، به گلوبال تایمز گفت که ایالات متحده در واقع با یک ذهنیت استعماری به ماه می نگرد. او اعلام کرد: چین همیشه برای ساختن جامعه ای با آینده ای مشترک برای نوع بشر تلاش کرده است. این کشور همیشه بر این باور است که ماه به تنهایی متعلق به هیچ کشوری نیست، بلکه متعلق به تمام بشریت است.

کارشناس نظامی چینی اضافه کرد: رقابت شدید در فضا بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ سرد برای دستیابی به هژمونی تکنولوژیک جهانی بود، در حالی که برنامه فضایی چین برای اهداف صلح آمیز است و چین معتقد است که پیشرفت تمدن بشری به جای انحصار علم و فناوری باید بر بهبود مشترک کل جامعه بین المللی تکیه کند. این تفاوت اساسی بین چین و ایالات متحده است.

او در ادامه سخنانش به فعالیت های حال حاضر چین در فضا اشاره کرد؛ از جمله اینکه کاوشگر چین برای نخستین بار توانسته است گیاهانی را در ماه پرورش دهد و اینکه آزمایش های زیست در کره ماه با مشارکت 28 دانشگاه چین صورت گرفته است.

مدیر ناسا همچنین در گفتگو با نشریه بیلد اعلام کرده بود که برنامه فضایی چین یک برنامه فضایی نظامی است و برخلاف برنامه آمریکایی آرتمیس، چینی ها نمی خواهند نتایج تحقیقات خود در ماه را به اشتراک بگذارند.

رسانه های چینی اما در مقام دفاع از عملکرد دولت خود می گویند که چین و روسیه برای اولین بار در سال 2008 پیش نویس معاهده مشترک پیشگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو را منتشر و در سال 2014 نیز با هدف ممنوعیت استقرار تسلیحات در فضا، این معاهده را اصلاح کرده اند اما معاهده هر دو بار از طریق ایالات متحده رد شده است. بنابراین آیا این ایالات متحده نیست که در راستا عدم اشاعه تسلیحات فضایی ایستاده است؟

سونگ ژونگ پینگ در ادامه تفسیر خود تلویحا به انتقاد از نظام دمکراسی در آمریکا و فزونی نظام تک حزبی در چین پرداخت و گفت: برنامه فضایی ایالات متحده با مشکلاتی روبرو است. در داخل، دولت راستا و سیاست های کشور را از رئیس جمهوری به رئیس جمهور دیگر تغییر می دهد و زمان و هزینه زیادی را هدر می دهد.

او اضافه کرد: ایالات متحده قبلاً کشوری نوآور بود، اما اکنون به دلیل محدودیت های سازمانی در راستا نوآوری تا حدودی کند شده است. اساساً، وجود سیستم احزاب سیاسی در ایالات متحده منجر به ایجاد کشوری شده که قادر به تمرکز روی چیزهای بزرگ نیست و از برنامه های فضایی به عنوان زینت یا حتی قربانی برای حزب گرایی استفاده می کند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مرداد 1401 بروزرسانی: 2 مرداد 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1397

به "ناسا: چین می خواهد ماه را برباید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا: چین می خواهد ماه را برباید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید