هر آنچه که باید درباره وای فای نسل 6 بدانید

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، وای فای سریع ترین و در عین حال آسان ترین مسیر برای دستیابی به اینترنت پرسرعت است که استاندارد های خود را دارد.

هر آنچه که باید درباره وای فای نسل 6 بدانید

مانند رژه اجتناب ناپذیر زمان، وای فای سریع تر و سریع تر می گردد تا با احتیاج های روزافزون پهنای باند ما برای پخش جریانی، بازی، تماس های ویدیویی و همه فعالیت های متصل ما سازگاری داشته باشد.

وای فای 6 تازهترین و برترین استاندارد شبکه بی سیم است. تمایز بین نسخه های مختلف وای فای همواره گیج نماینده بوده است؛ یعنی هر کدام دو نام دارند، بنابراین شما تنها کسی نیستید که سر خود را می خراشید و می پرسید وای فای 6 چیست؟.

وای فای 6 در سال 2018 معرفی و در سال 2019 وارد بازار شد؛ بنابراین ما اکنون در حال ضربه زدن به تعداد بسیار مهمی از روتر ها و دستگاه های سازگار از جمله iPhone 11، iPhone 12، iPhone 13، iPhone SE، و بعلاوه iPad Pro و iPad Pro مک بوک ایر/ مک بوک پرو هستیم.

چه زمانی به وای فای 6 رسیدیم؟

اگر یک روتر بی سیم خریداری نموده باشید، مطمئنا مدتی را در خصوص استاندارد های مختلف وای فای مانند 802.11 ac و 802.11 n گیج شده و تعجب نموده اید که معنی آن ها چیست، از کجا آمده و مهمتر از همه کدام یک سریعتر است.

گستره گیج نماینده استاندارد های وای فای به وسیله موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)، بزرگترین انجمن حرفه ای مهندسان دنیا که از جمله موارد دیگر، استاندارد های سخت افزاری و فنی را برای طیف گسترده ای از زمینه ها برای اطمینان از قابلیت همکاری و پیشرفت دنیای ایجاد می نماید، ایجاد شده است.

برای فناوری استاندارد های وای فای به ویژه به وسیله یک گروه تجاری که دستگاه ها را مطابق با استاندارد های IEEE تایید می نماید و علامت تجاری را روی وای فای نگه می دارد، حفظ و حمایت می گردد.

وای فای 6، تازهترین استاندارد در سال 2019 آغاز به کار کرد. این استاندارد با استاندارد 802.11 ax IEEE مطابقت دارد. هر یک از استاندارد های قبلی IEEE دارای یک عدد متناظر هستند: وای فای 5 به 802.11 ac اشاره دارد.

هر نسل مجموعه ای از پیشرفت ها را با هم ترکیب می نماید که تجربه بی سیم شما را سریع تر و سازگارتر می نماید. به عنوان مثال، وای فای 5 شکل دهی پرتو را معرفی کرد، تکنیکی که به روتر ها اجازه می دهد سیگنال های خود را مستقیما روی دستگاه ها متمرکز نمایند تا در همه جهات ارسال نمایند. به عنوان یکی از مزایای اصلی یک استاندارد متمرکز، هر نسخه از وای فای سازگار با مدل های قبلی بوده است، بنابراین دستگاه های وای فای 6 با دستگاه های وای فای 1-5 کار می نمایند.

در خصوص وای فای با کارایی بالا چه می دانید؟

مکن است اصطلاح بی سیم با کارایی بالا را دیده باشید که فقط یک عبارت توصیفی دیگر است که برای وای فای 6 استفاده می گردد. نام جایگزین به این اشاره دارد که چگونه بیشتر پیشرفت های وای فای 6 حول هماهنگی بهتر ارتباط با انواع دستگاه های مختلف به این ترتیب، در حالی که شما یک ضربه اولیه در سرعت آپلود و دانلود خام را تجربه خواهید کرد، مزایای واقعی خود را به مرور زمان نشان می دهد، زیرا خانه ها و مشاغل با حجم فزاینده ای از فناوری های هوشمند و متصل پر شده اند.

چه چیز تازهی در خصوص وای فای 6 وجود دارد؟

وای فای 6 مجموعه ای از ارتقا ها را معرفی می نماید که اتصال بی سیم و کارآیی شبکه بی سیم شما و تا حدی دستگاه هایی را که به آن متصل می کنید، بهبود می بخشد. همان طور که انتظار دارید، سرعت کلی آپلود و دانلود سریع تر خواهد بود. یک دستگاه منفرد در شبکه وای فای 6 باید تقریبا 40 درصد سریع تر از دستگاه وای فای 5 باشد، به لطف رمزگذاری داده کارآمدتر که اطلاعات بیشتری را در همان انتقال و سایر تکنیک ها قرار می دهد.

علاوه بر این، وای فای 6 محدوده فرکانسی قدیمی 2.4 گیگاهرتز را دوباره معرفی می نماید که روتر های وای فای 5 استفاده از آن را متوقف کردند. طول موج طولانی تر و کندتر وای فای 2.4 گیگاهرتزی به معنای بارگذاری و دانلود کندتر است؛ اما برد طولانی تری ارائه می دهد و در برابر تداخل فیزیکی دیوار ها و سایر مسدود نماینده های سیگنال خانگی انعطاف پذیرتر است.

پشتیبانی بیشتر برای دستگاه های بیشتر

وای فای 6 در محیط های متراکم دستگاه با تعداد زیادی اتصالات مختلف که برای پهنای باند رقابت می نمایند، بیشتر رخ نشان می دهد. وای فای 6 در حفظ حداکثر سرعت ثابت در حالی که به طور همزمان به بسیاری از دستگاه ها متصل است، بسیار بهتر است؛ حتی در جایی که نسخه های وای فای قبلی دچار مشکل می شدند.

عملکرد در یک شبکه شلوغ در نهایت ویژگی امضای وای فای 6 است. افراد بیشتر و بیشتری در حال اتصال دستگاه های هوشمند به شبکه های خانگی از جمله ترموستات، چراغ ها، یخچال، قفل ها و دوربین های امنیتی هستند. اگرچه ممکن است این ابزار ها در بسیاری از موارد به پهنای باند زیادی احتیاج نداشته باشند، اما تعداد زیاد دستگاه های موجود در شبکه می تواند سرعت کار با بعضی دستگاه ها مانند رایانه ها، تلفن ها و کنسول های بازی را کاهش دهد. ظرفیت وای فای 6 برای توزیع موثر اطلاعات به و از بسیاری از دستگاه ها ممکن است منجر به افزایش عملکرد بیشتر از سرعت بالای آپلود/دانلود آن در هنگام ارتقا گردد.

این ارتقا از فناوری های تازهی که به وای فای 6 معرفی شده اند، شامل OFDMA (دسترسی چندگانه تقسیم فرکانس متعامد) و OBSS (مجموعه های سرویس اولیه همپوشانی) است که به روتر اجازه می دهد کانال های فردی را تقسیم و پیغام ها را پی درپی به چندین دستگاه به طور همزمان ارسال کند؛ بعلاوه این فناوری می تواند برای هماهنگی بهتر هنگام برقراری ارتباط مجدد دستگاه ها مورد استفاده قرار گیرد. بهبود های MU-MIMO (چند کاربر - ورودی چندگانه، چند خروجی) و شکل دهی پرتو که هر دو در وای فای 5 معرفی شدند، بعلاوه امکان سازماندهی فضایی بهتر سیگنال ها را فراهم می نمایند.

قدرت و امنیت

یکی دیگر از مزایای همه آن دستگاه های متصل بهبود عمر باتری است. وای فای 6 به دستگاه ها و روتر ها اجازه می دهد تا ارتباطات را با قابلیتی به نام Target Wake Time برنامه ریزی نمایند. TWT به جای روشن نگه داشتن آنتن ها برای دریافت سیگنال، به آن ها اجازه می دهد تا در زمان مشخص شده خاموش بمانند تا انرژی خود را هدر ندهند؛ در حالی که به طور فعال مورد احتیاج نیستند. اگرچه TWT به طور خاص با در نظر گرفتن تجهیزات خانه هوشمند ایجاد شده است، اما TWT به طور بالقوه می تواند هر دستگاه متصل را کارآمدتر کند.

در نهایت، دستگاه های وای فای به WPA 3 (دسترسی محافظت شده از وای فای 3)، تازهترین و ایمن ترین استاندارد رمزگذاری بی سیم احتیاج دارند که رهگیری و شکستن ارتباطات در شبکه را برای بازیگران خارجی پیچیده تر می نماید. WPA 3 در بعضی از دستگاه ها با استاندارد های قبلی موجود است، اما گنجاندن آن در استاندارد، امنیت پایدارتری را در سراسر سخت افزار تایید شده تضمین می نماید.

هنگام خرید دستگاه های وای فای 6 به چه نکاتی توجه کنیم؟

سیستم صدور گواهینامه WiFi Alliance دارای یک آرم است. اگر در حال خرید روتر تازه و یا فناوری دیگری هستید، می توانید بسته بندی آن را برای برچسب WiFi 6 Certified آنالیز کنید. این تمام چیزی است که باید بدانید! دستگاه هایی که بر اساس استاندارد های قبلی کار می نمایند یکپارچه کار می نمایند، بنابراین احتیاجی نیست نگران سازگاری قبلی باشید.

وای فای 6 به طور گسترده در تلفن های رده بالا، لپ تاپ ها و روتر ها و تعداد فزاینده ای از محصولات مقرون به صرفه تر در دسترس است، اما هنوز با جایگزینی وای فای 4 و 5 به عنوان استاندارد های غالب فاصله دارد. اگر شما یکی از کاربران اولیه هستید که خانه شما روز به روز هوشمندتر می گردد، یا در حال حاضر احتیاج به پشتیبانی از یک شبکه بی سیم نسبتا شلوغ دارید، باید به روزرسانی به وای فای 6 و ساخت و ساز در حد استاندارد را در نظر بگیرید.

وای فای 6 E چیست؟

خریداران دقیق و کاربران اولیه ممکن است متوجه شوند که بعضی از روتر ها (عمدتا گران قیمت و سطح بالا) وای فای 6 E نامگذاری شده اند. روتر های WiFi 6 E تمام استاندارد های IEEE برای WiFi 6 را برآورده می نمایند و می توانند با استفاده از سیگنال 6 گیگاهرتز به دستگاه ها متصل شوند.

با باز کردن پهنای باند بالقوه بیشتر، روتر های وای فای 6 E می توانند در تئوری گام های بیشتری برای کاهش تراکم شبکه بردارند؛ این در حالی است که در عمل، دستگاه های بسیار کمی برای فروش وجود دارند که در واقع از پشتیبانی 6 گیگاهرتز بهره می برند؛ روتر های وای فای 6 E هنوز نسبتا تازه و گران هستند.

پشتیبانی از وای فای 6 E ممکن است کند رشد کند. برزیل، کره و آمریکا به طور قانونی طیف 6 گیگاهرتز را باز نموده اند، اما بسیاری از کشور های دیگر این کار را ننموده اند. به این ترتیب شرکت ها ممکن است در ادغام پشتیبانی در دستگاه های خود کند باشند. مانند تلویزیون های 8 K، به نظر می رسد وای فای 6 E گام بعدی برای شبکه های خانگی باشد، اما سرمایه گذاری روی آن در حال حاضر، حتی به عنوان یک اقدام ضد آینده، زود است. بسیاری از ما هنوز می پرسیم وای فای 6 چیست؟.

منبع: فرادید
انتشار: 10 دی 1401 بروزرسانی: 10 دی 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1481

به "هر آنچه که باید درباره وای فای نسل 6 بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه که باید درباره وای فای نسل 6 بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید