چند درصد جمعیت ایران شاغل هستند؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، خبرنگاران : مدیرکل جمعیت و نیروی کار مرکز آمار با بیان اینکه بازار کار در ایران به شرایط فصلی وابسته است، گفت: در تابستان امسال از 62 میلیون نفر جمعیت سن کار در ایران 41.8 درصد در بازار کار فعال بود.

چند درصد جمعیت ایران شاغل هستند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر ،علی اکبر محزون چهارشنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی شبکه خبر اضافه نمود: در فصل تابستان سال جاری تنها 41.8 درصد جمعیت سن کار در کشور در بازار کار خود را عرضه کردند و عده ای نیز به دلایلی خود را وارد بازار نکردند.

مدیرکل دفتر جمعیت و نیروی کار مرکز آمار ایران یادآور شد: این در حالی است که در نرم جهانی باید 60 درصد جمعیت سن کاردر بازار کار فعال شوند.

وی با بیان اینکه در تابستان سال جاری در مجموع 23 میلیون و 542 هزار در کشور ما شاغل بودند، اضافه نمود: از این تعداد 14 میلیون و 298 هزار نفر در هفته بیش از 44 ساعت کار کردند و 34 درصد نیز از این افراد کمتر از 44 ساعت مشغول کار در بازار بودند.

مدیرکل دفتر جمعیت و نیروی کار مرکز آمار ایران با بیان اینکه نرخ بیکاری یک شاخص کلان اقتصادی در کشورها محسوب می شود، گفت: در مقایسه با تابستان سال گذشته در فصل تابستان سال جاری شاغلین بازار یک میلیون و 200 هزار نفر کمتر بودند.

محزونی با بیان اینکه نرخ بیکاری در تابستان سال جاری 9.5 درصد بود، گفت: این در حالی است که عدد متوسط نرخ بیکاری در بسیاری از کشورهای جهان بین 6 تا 7 درصد است و 9.5 درصد عدد کمی نیست.

یک کارشناس امور اقتصادی در این گفت وگوی تلویزیونی با تحلیل شاخص های بازار کار ایران در تابستان سال جاری گفت: 70 درصد بنگاه های تجاری در ایران کمتر از 5 نفر شاغل دارند و تحریم ها و شرایط اقتصادی و کرونا سال جاری را به شدت آسیب پذیر کرده است.

فاطمه عزیزخانی اضافه نمود: بررسی ها نشان می دهد که 60 درصد شاغلین در ایران غیر رسمی هستند و در استان های مرزی و محروم این رقم به 70 درصد می رسد.

وی با بیان اینکه 37 درصد شاغلین در کشور ما به وجود آورنده شغل خود هستند، یادآور شد: این رقم در استان های مرزی و نقاط محروم کشور بیش از 50 درصد است.

این کارشناس اقتصادی شرح داد: شرایط بازار کار در ایران خوب نیست و وظیفه مراکز علمی و پژوهشی است نسبت به این شرایط حساسیت بیشتری نشان دهند تا تصمیم گیرندگان در خصوص جمعیت غیر فعال پنهان و کاهش نرخ بیکاری در کشور تصمیم مناسبی بگیرند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 687

به "چند درصد جمعیت ایران شاغل هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند درصد جمعیت ایران شاغل هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید