4 دلیل مهم سفید شدن زودهنگام رنگ مو ها

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، خاکستری شدن مو ها یکی از تغییراتی است که نشان دهنده افزایش سن و مرحله پیش از سفیدشدن موهاست، زیرا به تدریج رنگدانه طبیعی مو ها فراوری نمی گردد. اما برخی افراد در سنین جوانی دچار این تغییر می شوند و ما باید بدانیم که عوامل مختلفی در بروز تغییر رنگ مو ها تاثیر دارد.

4 دلیل مهم سفید شدن زودهنگام رنگ مو ها

به گزارش سلامت، خاکستری شدن مو ها یکی از تغییراتی است که نشان دهنده افزایش سن و مرحله پیش از سفیدشدن موهاست، زیرا به تدریج رنگدانه طبیعی مو ها فراوری نمی گردد.

به طور کلی 74درصد افراد در سنین 45 تا 65 سال تا حدودی مو های خاکستری دارند، اما برخی افراد در سنین جوانی دچار این تغییر می شوند. اما باید بدانیم که عوامل مختلفی در بروز تغییر رنگ مو ها تاثیر دارد.

زمینه ژنتیک یکی از مهم ترین عوامل خاکستری شدن موهاست و اگر اعضای خانواده به خصوص والدین در سنین جوانی دچار این تغییر رنگ مو ها هستند، جای تعجب ندارد که شما هم با این حالت روبرو شوید. تغییر رنگ مو ها همچون کم پشتی و ریزش مو ها می تواند از خانواده پدری یا مادری به ارث برسد.

ابتلا به بیماری آلوپسی آره آتا

ریزش موی منطقه ای یا آلوپسی آره آتا که جزو اختلالات خودایمنی محسوب می گردد ممکن است با افزایش تار های سفید همراه باشد. در صورت ابتلا به این بیماری قسمتی از مو های سر با حاشیه تعیین می ریزد، زیرا سلول های ایمنی بدن به فولیکول های مو آسیب می رسانند.

روبروه مستمر با آلاینده های جوی

آلاینده های جوی نیز می توانند زمینه ساز خاکستری شدن زودهنگام مو ها شوند. مطالعات نشان می دهد ترکیبات شیمیایی باعث ایجاد رادیکال های آزاد می شوند که بر فراوری ملاتونین (رنگدانه موها) تاثیر می گذارد و فرایند پیری مو ها را تسریع می نماید. این مسئله در خصوص دود سیگار فارغ از اینکه فرد سیگار بکشد یا در معرض دود سیگار دیگران باشد نیز صدق می نماید. مطالعات نشان می دهد افراد سیگاری 5/2 برابر بیشتر در معرض خاکستری شدن مو ها هستند.

استرس مداوم

جای هیچ شکی نیست که استرس ساختار ژنتیک را تحریک می نماید و اگر فرد زمینه خاکستری و سفیدشدن زودهنگام مو ها را نداشته باشد، تحت تاثیر استرس مداوم ممکن است مستعد این حالت گردد. در صورت دارا بودن زمینه ژنتیک نیز این تغییر حالت مو ها زودتر و شدیدتر اتفاق می افتد.

تغییرات هورمونی

با گذر زمان هورمون ها بر ساختار موها، ضخامت و رنگ آن ها تاثیر می گذارند. تغییرات هورمونی در سنین نزدیک به یائسگی یکی از مهم ترین دوره هاست که رنگ مو ها تغییر می نماید که در کنار زمینه ژنتیک و عوامل محیطی ممکن است تشدید گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مرداد 1401 بروزرسانی: 5 مرداد 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1400

به "4 دلیل مهم سفید شدن زودهنگام رنگ مو ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 دلیل مهم سفید شدن زودهنگام رنگ مو ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید