اخباری: پتروپالایشگاه 150 هزار بشکه ای لاوان ساخته می گردد

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، مدیرعامل پالایشگاه لاوان از ساخت یک پتروپالایشگاه 150 هزار بشکه ای در جوار پالایشگاه لاوان و کوشش برای افزایش روزانه یک میلیون لیتری فراوری بنزین این پالایشگاه اطلاع داد.

اخباری: پتروپالایشگاه 150 هزار بشکه ای لاوان ساخته می گردد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی، محمدعلی اخباری با اشاره به راه اندازی واحد ایزومریزاسیون و استفاده از کاتالیست ایرانی در این واحد گفت: با پشتوانه کار پژوهشی اجرا شده، فراوری روزانه بنزین پالایشگاه لاوان به 3 میلیون و 100 هزار لیتر می رسد.

وی اضافه نمود: طرح ساخت پتروپالایشگاه لاوان به ظرفیت 150 هزار بشکه در روز به منظور توسعه طرح های پتروپالایشی در صنعت نفت، برنامه ریزی و ازسوی پالایشگاه لاوان ثبت و مقرر شده است در جوار پالایشگاه کنونی لاوان ساخته گردد.

مدیرعامل پالایشگاه لاوان تأکید کرد: اقدام های نخستین مربوط به طرح از جمله دریافت مجوز های لازم برای اجرا، اجرا شده است و در حال رایزنی با منطقه ویژه اقتصادی لاوان، به منظور دریافت موافقت تخصیص زمین هستیم.

اخباری توضیح داد: مجوز معاون وزیر نفت در امور پالایش برای ساخت این پتروپالایشگاه دریافت شده است و کارشناسان ما و منطقه ویژه اقتصادی لاوان، مشغول آنالیز جانمایی اجرای طرح هستند که اگر مسئله ای باشد برطرف گردد و زمین در اختیار پالایشگاه قرار گیرد.

وی درباره مختصات مهم طرح احداث پتروپالایشگاه 150 هزار بشکه ای لاوان بیان نمود: در این باره با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی رایزنی و موافقت اولیه حاصل شده است تا در این طرح همکاری لازم با پالایشگاه لاوان انجام گردد.

به گفته مدیرعامل پالایشگاه لاوان، سهامداران عمده از سرمایه گذاری در طرح پتروپالایشی تازه استقبال نموده اند، با بخش خصوصی نیز مذاکراتی اجرا شده است، درباره تسریع و تسهیل اجرای این طرح کارگروهی ایجاد شده است تا با پیگیری مستمر طرح به پایان برسد.

اخباری اضافه نمود: با توجه به برطرف محدودیت ها مربوط به کرونا، کشور در شیب تند مصرف بنزین قرار گرفته است، فعالیت بی وقفه مجموعه پالایشگاه های کشور به صورت تمام وقت ادامه دارد تا بنزین موردنیاز کشور در ایام آخر سال و نیز نوروز سال آینده تأمین گردد.

برنامه ریزی برای اجرای دو طرح به ارزش 70 میلیون دلار در پالایشگاه لاوان

مدیرعامل پالایشگاه نفت لاوان با اشاره به اهداف تعریف شده طرح های تازه این پالایشگاه برای افزایش سودآوری و نقدینگی شرکت در پی اجرای آن توضیح داد: اکنون در پالایشگاه نفت لاوان اجرای طرح هایی در دستور کار قرار گرفته از جمله، طرح حلال سازی به ارزش 20 میلیون دلار که در هیئت مدیره مصوب و کار های مربوط به اجرای این قرارداد شروع شده است.

اخباری تأکید کرد: پروژه دیگر به واحد تقطیر در خلأ تازه پالایشگاه مربوط می گردد که فراوری لوبکات، وکیوم باتوم و سایر فرآورده های مربوط به نفت کوره در این واحد انجام خواهد شد. این طرح که ارزش آن به 50 میلیون دلار می رسد، در حال برگزاری مناقصه است و مدیران اجرایی آن انتخاب شده اند.

وی با اشاره به چگونگی تأمین هزینه این طرح ها، گفت: منابع تأمین اقتصادی این طرح ها نیز آماده شده، نظر هیئت مدیره شرکت و سهامدار عمده دریافت شده است و با اعلام موافقت آن ها در حال اجرایی شدن است و با این اوصاف انتظار می رود در سه ماه آینده اقدام اجرایی شروع گردد.

مدیرعامل پالایشگاه نفت لاوان بیان نمود: پالایشگاه در تربیت نیروی متخصص در صنعت پالایش و اعزام آن ها به دیگر پالایشگاه ها پیشرو بوده است، مدیرانی در این محیط به رشد و بالندگی رسیده اند که هم اکنون در عرصه نفت و پالایش مشغول فعالیت هستند.

به گفته اخباری، این پالایشگاه هم اکنون با ظرفیت پالایش روزانه 55 هزار بشکه در روز در حال فعالیت است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1290

به "اخباری: پتروپالایشگاه 150 هزار بشکه ای لاوان ساخته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخباری: پتروپالایشگاه 150 هزار بشکه ای لاوان ساخته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید