توضیحات شرکت نفت درخصوص آتش سوزی نیزارهای چاه شماره یک

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، به دنبال آتش سوزی روز گذشته نیزار های درون مسیل کنار چاه شماره یک، شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان توضیحاتی را ارائه کرد.

توضیحات شرکت نفت درخصوص آتش سوزی نیزارهای چاه شماره یک

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به دنبال آتش سوزی روز گذشته نیزارهای درون مسیل کنار چاه شماره یک و بازتاب گسترده آن در فضای مجازی که موجب بروز سئوالاتی در مورد فعالیت صنعت نفت در این منطقه شد ، شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان شرحاتی را در راستای شفاف سازی و تنویر افکار عمومی ارایه کرد.

شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان آمده است : در ساعت 16:35 دقیقه روز گذشته - یک شنبه هشتم تیرماه 1399 - از سوی مبادی مربوطه وقوع یک فقره آتش سوزی نیزارهای واقع در مسیل کنار چاه نفت شماره یک به اداره ایمنی ، بهداشت و محیط زیست این شرکت اطلاع و تقاضای مشارکت در اطفای آتش سوزی مطرح شد.

بلافاصله تیم اطفای آتش این شرکت بهمراه تجهیزات خودرویی و انفرادی به مکان مورد نظر اعزام و با توجه به نزدیکی بازار و مسکونی بودن منطقه به ایمن سازی منطقه جهت جلوگیری از سرایت آتش سوزی به مغازه ها و منازل اقدام نمودند .

با همت عوامل تیم آتش نشانی این شرکت و همچنین مشارکت آتش نشانی شهرداری و پس از تقریباًٌ یک ساعت کوشش بی امان با توجه به حرارات بالای آتش سوزی و گرمای شدید تابستان منطقه ، در ساعت 17:40 دقیقه این آتش سوزی که به نظر می رسد عمدی باشد مهار و خاموش شد .

از آنجاییکه تراوشات اندکی از نفت که قابل جمع آوری هم نیستند در بالادست این نیزار وجود داشته و توسط نیزار و علفزار مسیل جذب شده بود بهمراه نیزار در آتش سوخت و موجب عظیم جلوه دادن حادثه شد .

در پیگیری های اداره ایمنی ، بهداشت و محیط زیست این شرکت و بمنظور ساماندهی مقدار نشت طبیعی و اندک نفت از کف دره و مسیل نمره یک ، مقرر شد که بوسیله بیل مکانیکی منطقه نیزار شخم زده شده و از فاز خطرناک به فاز بی خطر تبدیل و سپس منشاء نشت طبیعی نفت آنالیز و در صورت امکان مشابه حوضچه های نفتی سی برنج مدیریت گردد .

لازم به شرح است که خروج طبیعی نفت در مسجدسلیمان یک امر قدیمی و تاریخی است و فعالیت خاندانی اهل شوشتر به نام سادات قیری که پیش از حفاری و فوران نفت از چاه شماره یک این شهر ،بدین منطقه که آن زمان عاری از سکنه بوده مراجعه نموده و نفت خام تراوش یافته به سطح زمین را جمع آوری و به قایق داران و بلم رانان خوزستانی برای محافظت در برابر نفوذ آب و قایق ها و بلم هایشان می فروختند . شنیدن فعالیت این خاندان و وجود چشمه های طبیعی نفت انگیزه حضور تیم حفاری جرج رینولدز از کمپانی نفتی ناکس دارسی را پس از 3 کوشش ناموفق در دالپری لرستان - چیاسرخ کرمانشاه و ماماتین رامهرمز به دره خرسان قدیم و نمره یک فعلی مسجدسلیمان کشاند و سرآغاز شکل گیری صنعت نفت شد .

همچنین شهر مسجدسلیمان میان 2 گسل فعال و انرژیک نیایش و مسجدسلیمان واقع شده که زمین لرزه های متعدد سالیانه از جمله زمین لرزه شدید 5.7 ریشتری تیرماه سال گذشته توانسته و می تواند به شکاف لایه های زمین و خروج طبیعی نفت و گاز از سطوح زیرین با سطوح بالایی زمین منجر گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 389

به "توضیحات شرکت نفت درخصوص آتش سوزی نیزارهای چاه شماره یک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات شرکت نفت درخصوص آتش سوزی نیزارهای چاه شماره یک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید