جان سخت ترین موجود جهان از درهم تنیدگی کوانتومی زنده بیرون آمد

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، دانشمندان پیروز شدند برای نخستین بار یک ارگانیسم چندسلولی را وارد درهم تنیدگی کوانتومی کنند و به عنوان جان سخت ترین موجود جهان، تاردیگرید از این آزمایش هم زنده بیرون آمد.

جان سخت ترین موجود جهان از درهم تنیدگی کوانتومی زنده بیرون آمد

این یک تجربه تقریبا باورنکردنی است که پژوهشگران دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور به تازگی به آن دست یافته اند؛ درهم تنیدگی کوانتومی یک تاردیگرید (Tardigrade) با یک کیوبیت ابررسانا! این شاهکار نخستین بار است که یک موجود چندسلولی موضوع این پدیده کوانتومی قرار می گیرد. در آخرین آزمایش، این حیوان حتی از شرایط سختی که بر آن تحمیل شده بود هم جان سالم به در برد و می توان گفت که انتخاب تاردیگرید برای این مطالعه خطرناک نیست.

درهم تنیدگی کوانتومی

درهم تنیدگی کوانتومی پدیده ای از مکانیک کوانتومی است که هنوز تا حد زیادی درک نشده است و در آن دو ذره یا گروهی از ذرات، یک سیستم مرتبط را تشکیل می دهند. بنابراین فاصله میان آن ها هر چه باشد، حالات کوانتومی آن ها (1، 0 یا هر دو به طور هم زمان) به هم مرتبط هستند. در این حالت این ذرات به اصطلاح درهم تنیده هستند و میان خواص فیزیکی دو ذره همبستگی وجود دارد.

تاریگرادها برای این کار حاضر نیستند، اما یک یادآوری کوچک همیشه می تواند سودمند باشد. این موجودات شگفت انگیز که به دلیل ظاهر خاص خود خرس های آبی (Water Bears) هم گفته می شوند، به دلیل تاب آوری شگفت انگیزشان شناخته می شوند و می توانند در دماها و فشارهای شدید و حتی در خلاء زنده بمانند. به همه این دلایل، این حیوانات میکروسکوپی که به ایستگاه فضایی بین المللی هم رفته اند، می توانند نخستین مسافران میان ستاره ای باشند.

یکی از رازهای این مقاومت بی چون وچرای تاردیگریدها، توانایی آن ها برای وارد شدن به حالت بی آب زیستی (Anhydrobiosis) شدید است که گاهی اوقات خواب زمستانی نامیده می شود و با خشک کردن تقریبا کامل (حذف 95 درصد از آب بدن خود) برای آن آماده می شوند.

در این حالت که تون (Tun) نام دارد، آن ها شبیه بشکه های کوچک هستند و این نام به همین دلیل انتخاب شده است. این واقعیت که این موجودات می توانند چنین شرایط شدیدی را تحمل کنند، نشان می دهد که مقاومت آن ها نتیجه توقف کامل فرآِیندهای متابولیک آن هاست. بنابراین به گفته رِینر دامکه (Rainer Dumke) نویسنده اصلی این مطالعه و همکارانش، تاردیگریدها کاندیدای ایدئال برای تبدیل شدن به نخستین موجودات چندسلولی بالقوه برای تحمل درهم تنیدگی کوانتومی بودند.

درهم تنیدگی کوانتومی جانداران: چالشی فراتر از درک ما

برای این آزمایش پژوهشگران یک تاردیگرید از گونه رامازوتیوس واریورناتوس (Ramazzottius variornatus) را در حالت بین دو کیوبیت ابررسانا (معادل بیت در رایانش کلاسیک) قرار دادند. این حیوان از طریق اتصال ابررسانا به یک کیوبیت باردار (Qubit B) متصل شد. کیوبیت دوم (Qubit A) فقط از طریق یک خازن به کیوبیت B متصل شد.

هنگامی که عناصر آزمایش کاملا در جای خود قرار گرفتند، فشار و دما را کاهش دادند تا جایی که خلأ تقریبا کامل شد و دما تقریبا به صفر مطلق (273.15- درجه سانتی گراد) رسید و بنابراین امکان هر گونه اثر خارجی محتمل روی کیوبیت ها و تاردیگریدها گرفته شد. این حالت شیمیایی یخ زده، امکان توصیف و بررسی کل سیستم را از نگاه فیزیکی و بدون درنظر گرفتن جنبه های زیستی تاردیگرید ممکن کرد.

برای تعیین اینکه آیا حالت درهم تنیده بین تاردیگرید و کیوبیت به دست آمده است یا خیر، پژوهشگران اندازه ارتعاش مجموعه تاردیگرید-کیوبیت را اندازه گرفتند. نتیجه این بود که محاسبات (بر اساس اندازه گیری ها) تنها زمانی معنا پیدا می کرد که دو جسم در حالت درهم تنیدگی کوانتومی درنظر گرفته شوند. در حقیقت زمانی می توان گفت که دو ذره درهم تنیده می شوند که نتوان یکی را به طور کامل توصیف کرد، بدون آنکه اطلاعات دیگری در آن گنجانده شود؛ که در این آزمایش چنین بود.

بنابراین محققان توانستند تأیید کنند که حالت درهم تنیدگی به دست آمده است که تا حدی خواص فیزیکی یک بیت کوانتومی و یک موجود چند سلولی را برای نخستین بار در جهان به هم مرتبط می کند. جرئیات آزمایش هم اکنون طی یک مقاله پیش انتشار ارائه شده است.

پژوهشگران پس از اندازه گیری های خود، به آرامی فشار تاردیگرید را کاهش داده و گرم کردند و آن را از حالت آرام خارج کردند و به زندگی بازگرداندند. اما رکوردهای ثبت شده از طریق این تاردیگرید همین جا سرانجام نمی یابد. دمای مورد بحث که به سختی 0.01 درجه سانتی گراد بالاتر از صفر مطلق بود، پایین ترین دمایی است که یک تاردیگرید به عنوان سرسخت ترین موجود جهان، تا به امروز زنده مانده است! البته باید توجه داشت که این تاردیگرید سومین کاندیدای آزمایش بود و در دو آزمایش نخیت، به دلیل گرم شدن سریع بیش از حد زنده نماندند.

به گفته پژوهشگران، این آزمایش نشان می دهد که حیوان در واقع در حالت ایستایی سوخت وساز قرار داشته است، زیرا وجود هر گونه فرآیند شیمیایی فعال اجازه درهم تنیدگی کوانتومی را نمی دهد. با این وجود، این توقف متابولیسم تاردیگریدها هنوز در جامعه علمی مورد بحث است و برخی استدلال می کنند که فعالیت متابولیکی کمتری همچنان در حالت تون به جای مانده است.

در حالی که تاردیگرید مطمئنا قبل و بعد از درهم تنیدگی زنده بوده است، محل بحث این است که آیا او در طول مدت درهم تنیدگی هم زنده بوده است؟ و اینکه چگونه درگیر این درهم تنیدگی شده است؟ علاوه بر این به گفته محققان در این نوع آزمایش، هرگز نمی دانید که کدام قسمت های بدن ارگانیسم واقعا در درهم تنیدگی مشارکت دارند. با وجود این موانع فنی، دامکه و تیمش امیدوارند که در آینده با اشکال دیگر حیات درهم تنیدگی را آزمایش کنند.

این آزمایش ها چه مفهومی دارد؟ ابتدا باید توجه داشت که حفظ یک حالت کوانتومی منطبق با درجات آزادی یک سیستم زیستی چندسلولی به بزرگی یک تاردیگرید، یک دستاورد مهم است و اولین قدم برای مطالعه اینکه این پدیده های کوانتومی که ما تازه شروع به درک آن ها از نگاه میکروسکوپی کرده ایم. چگونه عمل می کنند و در مقیاس بزرگ تر و به ویژه بر و با موجودات زنده تعامل دارند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از درهم تنیدگی کوانتومی تاردیگرید

Credit: Archyworldys

منابع: New Scientist, Archyworldys

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 خرداد 1401 بروزرسانی: 12 خرداد 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1349

به "جان سخت ترین موجود جهان از درهم تنیدگی کوانتومی زنده بیرون آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان سخت ترین موجود جهان از درهم تنیدگی کوانتومی زنده بیرون آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید