جراحی های عمیق دولت سیزدهم

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، در ساحت سیاسی اغلب کشورها رسم متداولی دارند که صد روز اولیه را به عنوان مبنا لحاظ نموده و اقدام به ارائه گزارش عملکرد می نمایند. در کشور ما نیز رسانه ها ارزیابی هایی در بازه زمانی مطرح شده دارند که در رابطه با دولت سیزدهم این مهم باید با در نظر گرفتن موقعیت و شرایط کشور باشد. با این شرح که تحریم و مسائل ارزی، کشور را در موقعیت ویژه ای قرار داده که قضاوت منصفانه عملکرد دولت در صد روز گذشته را واجد اهمیت ویژه می نماید.

جراحی های عمیق دولت سیزدهم

با توجه به اینکه نتیجه تورم و گرانی کوچک شدن سفره مردم است و واحدهای صنعتی هم از این موضوع آسیب می بینند، بازدید های اخیر رئیس جمهوری از واحد های صنعتی در مرحله نخست منجر به گفتار درمانی و رفتار درمانی می گردد که مردم بشدت به آن نیاز دارند و در مرحله بعد رسیدگی به مسائل معیشتی مردم است. در واقع مردم انتظار دارند تحقق وعده ها را ملموس حس نمایند. از دیگر اقدامات مهم و درست دولت پس از شروع به کار، ساماندهی ارز 4200 تومانی است. تصمیمی که می توان آن را یک جراحی عمیق دانست.

علاوه بر آن راه حل دولت برای جبران آسیب های ناشی از این سیاست در قالب یارانه نقدی به دهک های پایین درآمدی قابل دفاع است. موضوع دیگری که بسیار اهمیت دارد و نباید از آن غافل شد حمایت جدی از صادرات و صادر نماینده است. به عنوان مثال منع صدور بخشنامه هایی که مانع صادرات بگردد یا برطرف جرم انگاری از ارزهای برگشت داده نشده به انضمام جلسات مستقیم و پی در پی رئیس جمهوری در همین بازه زمانی بویژه در روز صادرات که در طول سال های گذشته بدون حضور رئیس جمهور برگزار می شد، نشان از اهتمام جدی رئیس قوه مجریه به رشد اقتصاد و توسعه کشور دارد.

در انتها باید به این نکته مهم اشاره نمود که دولت سیزدهم در شرایط بسیار سخت و خطیری مسئولیت را بر عهده گرفت و حتی می توان گفت در بدترین دوران ممکن به لحاظ مالی شروع به کار کرد. این سخن بدان معناست که باید قضاوت واقع بینانه و منصفانه ای در ارزیابی عملکرد دولت داشته باشیم. این دولت همچنان و تا مدت ها متأثر از تصمیمات یک سال اخیر دولت دوازدهم خواهد بود. تصمیماتی که شرایط را برای دولت فعلی سختتر کرد. خزانه خالی، تورم افسارگسیخته و کاهش قابل توجه درآمدهای نفتی جملگی دولت را در موقعیتی قرار داده که ارزیابی عملکرد آن باید با تسامح و تساهل باشد.

زمان کوتاهی از عمر دولت آقای رئیسی می گذرد اما نوری که تابانده شده و چراغی که در راستا رسیدگی به مسائل مردم قرار گرفته امیدبخش است.

*عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی و عضو ستاد تسهیل ملی کشور

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 آذر 1400 بروزرسانی: 29 آذر 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1192

به "جراحی های عمیق دولت سیزدهم" امتیاز دهید

2 کاربر به "جراحی های عمیق دولت سیزدهم" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی های عمیق دولت سیزدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید