راه چاره عضو کمیسیون انرژی مجلس برای تسریع در ساخت فازهای 2 و 3 نیروگاه بوشهر

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، هادی بیگی نژاد تاکید کرد: برای ساخت فازهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر نیازمند 10 میلیارد دلار بودجه هستیم که فقط می تواند با تهاتر نفتی آنرا تامین کنیم.

راه چاره عضو کمیسیون انرژی مجلس برای تسریع در ساخت فازهای 2 و 3 نیروگاه بوشهر

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر لزوم افزایش تولید برق هسته ای در سبد تولید برق کشور گفت: ما باید سبد تولید برق در کشور را هم متنوع کنیم؛ تولید برق باید هم از طریق برق آبی باشد و هم از طریق حرارتی (سیکل ترکیبی - حرارتی)، تجدیدپذیر (بادی و خورشیدی).

وی افزود: وزارت نیرو اگر اراده لازم را برای توسعه برق هسته ای داشته باشد می تواند کمک حال سازمان انرژی اتمی باشد، اما چون چنین اراده ای وجود ندارد این کار را نمی کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شرح داد: تهاتر نفتی که در بودجه 1400 از طریق مجلس یازدهم در نظر گرفته شد و قرار است در بودجه سال 1401 هم تمدید شود؛ باید بکوشیم بدهی های خارجی و داخلی مان را از طریق تهاتر نفتی تسویه کنیم. دولت سابق خیلی اراده جدی برای تهاتر نفتی برای انجام کار های کوچک و بزرگ را نداشت، اما امیدواریم دولت فعلی این کار را انجام دهد؛ اگر تهاتر نفتی انجام شود قرارداد احداث نیروگاه برق هسته ای با ظرفیت تولید 2 هزار مگاوات که با روسیه داریم و هم اکنون فاز 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر محسوب می شود عملیاتی خواهد شد. این در حالی است که پایه های فاز دوم این نیروگاه گذاشته شده و در مرحله فنداسیون است و خاکبرداری فاز سوم هم اجرا شده است.

بیگی نژاد گفت: برای احداث فاز های 2 و 3 نیروگاه تولید برق هسته ای بوشهر به 10 میلیارد دلار اعتبار نیاز داریم؛ این کار فقط با تهاتر نفتی امکانپذیر است. این در حالی است که در سال جاری مجلس 8 میلیارد دلار اعتبار برای واردات کالا های اساسی آن هم به مدت یک سال در نظر گرفت.

وی گفت: ساخت نیروگاه هزینه زیادی لازم دارد در حالیکه ساخت نیروگاه برق هسته ای هزینه بیشتری می برد، اما وقتی برق هسته ای تولید می شود هزینه تمام شده آن کمتر می شود، اما به مرور زمان این هزینه ها جبران می شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: اخیراً در طرح مانع زدایی از صنعت برق اقداماتی خوبی برای گره گشایی از برق هسته ای کشور در نظر گرفته شده و تلاش داریم با تصویب قوانین، حمایت لازم را از صنعت برق داشته باشیم و فقط باید اراده لازم بین قوا، وزارتخانه ها و سازمان های مختلف وجود داشته باشد.

وی شرح داد: دولت سیزدهم اخیراً به صراحت از برنامه ریزی برای تولید 10 هزار مگاوات برق هسته ای خبر داده است که معنای آن تنوع بخشی بیشتر به سبد تولید برق هسته ای است که در آینده باید برق هسته ای 20 درصد از تولید برق هسته ای را به خود اختصاص دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1146

به "راه چاره عضو کمیسیون انرژی مجلس برای تسریع در ساخت فازهای 2 و 3 نیروگاه بوشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره عضو کمیسیون انرژی مجلس برای تسریع در ساخت فازهای 2 و 3 نیروگاه بوشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید