رشد 46 هزار و 822 واحدی شاخص بورس تهران

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز (شنبه) با جهش 46 هزار و 822 واحدی روبه رو شد.

رشد 46 هزار و 822 واحدی شاخص بورس تهران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران سال جاری به دلیل هجوم سرمایه های سرگردان بازار و استقبال بی نظیر مردم از حضور در بورس، مرتب رکورد می شکند و شاخص بورس هر روز به سمت بالا می رود.

شاخص کل بورس امروز در سرانجام معاملات که نمایانگر معدل قیمت سهام موجود در بازار است، با افزایش 46 هزار و 822 واحد به رقم یک میلیون و 466 هزار و 275 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم و زن امروز 9 هزار و 604 واحد رشد نموده و به رقم 441 هزار و 610 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از 5 میلیون و 487 هزار و 302 میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از 5.8 میلیارد سهام حق تقدم و سایر اوراق اقتصادی در قالب بیش از یک میلیون نوبت معامله به ارزش 9 هزار و 542 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین معامله گران بیش از 4 هزار و 884 میلیارد تومان داد و ستد کردند که در مجموع در بورس تهران و فرابورس ایران امروز بیش از 14 هزار و 426 میلیارد تومان خریدو فروش سهام اجرا شده است.

البته به گفته رئیس سازمان بورس، از حجم معاملات در روز معمولاً حدود 10 درصد نقدینگی جدید بوده و بقیه ناشی از دست به دست شدن سهام موجود در بازار به دست فعالان بازار است.

به گفته بعضی کارشناسان، اگر ارزش معاملات روزانه بورس که این روز ها همیشه بین 14 تا 20 هزار میلیارد تومان می رسد، جذب شرکت های بورسی و فرابورسی گردد، می توان امیدوار بود که با جمع آوری نقدینگی سرگردان در بورس و فرابورس رونقی در فراوری ایجاد می گردد، اما اکثراً در این مورد تردید دارند و می گویند شرکت های بورسی و فرابورسی ابتکارعملی برای جذب نقدینگی به سمت فراوری انجام نمی دهند و برای جذب نقدینگی باید از سه روش افزایش سهام شناور شرکت ها در بازار یا به وسیله انتشار اوراق اقتصادی جدید و یا صرفنظر کردن از حق تقدم سهام خود، نقدینگی بورس را جمع آوری نموده و برای اجرای طرح های توسعه ای و افزایش فراوری اقدام نمایند که معمولاً مدیران شرکت های بورسی هم چنین ابتکارعملی به خرج نمی دهند.

این رشد بورس جای نگرانی دارد که بعضی کارشناسان می گویند رشد بورس حبابی بوده و رشد شاخص بازار به اندازه رشد اقتصاد و رشد واقعی نیست.

به هر حال با توجه به اینکه این روز ها دولت از بالاترین مقام یعنی رئیس جمهور گرفته تا وزیر اقتصاد و دیگران مردم را به سرمایه گذاری در بورس دعوت می نمایند، از آن طرف باید فکری به حال جذب نقدینگی موجود در بازار سرمایه برای افزایش فراوری، افزایش بهره وری در شرکت ها و نوسازی خطوط فراوری داشته باشند تا از این فرصت به نحواحسن استفاده گردد، وگرنه رشد حبابی می تواند برای آینده بازار خطرناک باشد.

امروز در بورس تهران شاخص کل 3.3 درصد، شاخص قیمت با معیار وزنی - ا رزشی 3.3 درصد، شاخص کل با معیار هم وزن 2.2 درصد، شاخص قیمت با معیار هم وزن 2.2 درصد، شاخص آزاد شناور 3.2 درصد، شاخص اول بورس 3.4 درصد و شاخص بازار دوم بورس 3.8 صدم درصد رشد کرد.

همچنین نماد های پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی مس ایران، شستا، گل گهر، پالایش نفت اصفهان و ایران خودرو همگی در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده اند.

نماد های پربیننده امروز شامل بانک ملت، ملی مس ایران، بانک تجارت، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان و گلکوزان بوده اند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل فرابورس با افزایش 828 واحد به رقم 16 هزار و 31 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک هزار و 51 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس بیش از 2.6 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 611 هزار معامله و به ارزش 4 هزار و 884 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد های گوهرزمین، ذوب آهن، هلدینگ معدنی خاورمیانه، صباتأمین، پتروشیمی تندگویان، فولاد هرمزگان و پتروشیمی مارون همگی در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده اند.

نماد های پربیننده شامل ذوب آهن اصفهان، بانک دی، سیمان لار سبزوار، کاغذ پارس، سرمایه گذاری میراث فرهنگی و توسعه و عمران استان کرمان بوده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 394

به "رشد 46 هزار و 822 واحدی شاخص بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 46 هزار و 822 واحدی شاخص بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید