فعالیت شرکت های پتروشیمی؛ تخریب در تخت جمشید و بیستون

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، کتیبه های دو محوطه جهانی تخت جمشید و بیستون به علت فعالیت شرکت های پتروشیمی مرودشت و کرمانشاه در حال تخریب است. فعالیت این آلاینده ها بر خلاف قوانین و ضوابط یونسکو به شمار می رود.

فعالیت شرکت های پتروشیمی؛ تخریب در تخت جمشید و بیستون

به گزارش خبرنگاران، زندگی در عصر کنونی که با پیشرفت انواع تکنولوژی ها در ابعاد گوناگون همراه است، درست است که دیگر مرارت ها و سختی های دوران گذشته را ندارد و علم و تکنولوژی آنچنان پیشرفت نموده است تا انسان بتواند در زندگی خود کمتر دچار سختی گردد، اما همین زندگی مدرن هم آسیب هایی به آثاری که به وسیله بشر ساخته شده یا در طبیعت وجود داشته، زده است.

استفاده از مشتقات نفت و بعلاوه کوشش برای توسعه استفاده از این نعمت خدادادی برای توسعه تکنولوژی و ایجاد رفاه برای عموم مردم از جمله مواردی است که امروزه در جوامع مختلف بدان توجه ویژه می گردد و قطعاً هم باید وجود داشته باشد، چرا که یکی از نیازهای ضروری عصر کنونی است، اما نکته مهم در این زمینه جانمایی صحیح اماکن مرتبط با این صنایع است که کمترین آسیب های زیست محیطی را داشته باشد.

طی سال ها سازمان حفاظت محیط زیست همیشه کوشش نموده است تا بر فعالیت مراکزی نظیر پتروشیمی ها برای حفاظت از محیط زیست نظارت ویژه ای داشته باشد و از این حیث هم صنایع پتروشیمی کوشش نموده اند تا بیشترین همکاری را با این سازمان داشته باشد.

اما مسئله دیگری که در این زمینه باید مدنظر قرار گیرد، مسئله توجه به اثرات فعالیت این صنایع در هر منطقه در مباحث دیگری از جمله زندگی و تاریخ منطقه است. احداث پتروشیمی شیراز در نزدیکی محور مواصلاتی شیراز مرودشت درست است که گام بزرگی برای توسعه و اشتغال استان است اما در این منطقه اماکن تاریخی نظیر تخت جمشید، نقش رستم و نقش رجب قرار گرفته اند.

اخیراً خبری در فضای مجازی منتشر شده بود که ادعا شده کتیبه های دو محوطه جهانی تخت جمشید و بیستون بر اثر فعالیت شرکت های پتروشیمی مرودشت و کرمانشاه و تصاعد گازهایی با ترکیبات نیتروژنی تخریب شده است.

در این خبر تأکید شده است که در این سال ها اقدامی جدی برای ارزیابی مخاطرات زیست محیطی دو مجتمع پتروشیمی در فاصله نزدیک به محوطه های جهانی تخت جمشید و بیستون صورت نگرفته و تحقیقات علمی مستمر و جامعی نیز برای برآورد مقدار تاثیرگذاری گازهای NOx ناشی از فعالیت این دو واحد صنعتی و جلوگیری از تاثیرات آن ها بر رشد فزاینده گلسنگ ها و تشدید فرسودگی زیستی انجام نگرفته است.

به همین علت خبرنگار ایسنا کوشش کرد تا در گام نخست با مسئولان میراث فرهنگی استان فارس در این زمینه ارتباط برقرار کند و پاسخ آنان در این رابطه بشنود که تا این لحظه پیروز به اخذ پاسخ از ایشان نشده است اما این کوشش ها ادامه خواهد داشت تا معین گردد که میراث فرهنگی در این زمینه چه تمهیداتی اندیشیده است.

در گام بعد قطعاً برای پی بردن به صحت و سقم این مساله به سراغ مسئولان پتروشیمی شیراز خواهیم رفت تا بتوانیم پاسخ آنان را در این رابطه بشنویم تا اگر آنان ملاحظاتی در این زمینه دارند، را منتشر کنیم.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 19 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1403 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1602

به "فعالیت شرکت های پتروشیمی؛ تخریب در تخت جمشید و بیستون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت شرکت های پتروشیمی؛ تخریب در تخت جمشید و بیستون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید