مصاحبه، ماجد غماس: مردم عراق پیگیر اجرای مصوبه مجلس برای خروج نظامیان آمریکایی هستند

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق در ایران با بیان اینکه مردم خواهان اجرایی شدن مصوبه مجلس عراق برای خروج نظامیان آمریکایی از کشورشان هستند، گفت: عراق روزهای سختی درپیش دارد باید منتظر فشار آمریکا علیه دولت بغداد برای اجرایی نکردن مصوبه باشیم.

مصاحبه، ماجد غماس: مردم عراق پیگیر اجرای مصوبه مجلس برای خروج نظامیان آمریکایی هستند

ماجد غماس در گفت وگو با خبرنگار بین الملل وبلاگ علیپور رحمتی ، درباره توانمندی دولت کنونی بغداد برای اجرایی کردن مصوبه مجلس عراق مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از این کشور گفت: شما می دانید این مصوبه توسط نمایندگان ملت عراق به تصویب رسید. فشار ملت عراق و حماقت هایی که آمریکایی ها در این کشور انجام داده اند، سبب شد تا خروج نظامیان آمریکایی از عراق به قوت مطرح و تصویب شود. مردم عراق تظاهرات میلیونی در حمایت از این مصوبه به راه انداختند. به هرحال، الزام به خروج نظامیان آمریکایی از عراق یک موضوع قانونی است .

نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق در تهران، مسائل پیرامونی برای اجرایی شدن مصوبه خروج نظامیان آمریکایی از کشورش را بسیار مهم دانست و گفت: عراق برای اجرایی کردن این مصوبه روزهای سختی در پیش دارد چرا که باید منتظر فشارهای آمریکا علیه دولت بغداد برای اجرایی نکردن مصوبه باشیم. تهدید به تحریم، یکی از اهرم های فشاری است که دولت واشنگتن در این زمینه استفاده خواهد کرد. دولت بغداد باید میزان ضرر و زیانی که مردم عراق از ناحیه اجرایی شدن مصوبه مجلس متحمل می شوند، مورد ارزیابی قرار دهد و با در نظر دریافت این موضوع، بهترین روش را برای اجرایی کردن مصوبه خروج نظامیان آمریکایی از خاک عراق بکار گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کمیته ای در مجلس یا دولت عراق برای پیگیری مصوبه خروج نظامیان آمریکایی از این کشور تشکیل شده است ؟ گفت: وزارت خارجه عراق مسئول پیگیری اجرایی شدن این مصوبه است. عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق، اقداماتی در این زمنیه انجام داد و فشارهایی در خصوص اجرایی شدن مصوبه مجلس وجود داشت اما موضوع روی کار آمدن نخست وزیر جدید، یک مقداری وقفه در بحث خروج نظامیان آمریکایی از عراق ایجاد کرد و ما منتظریم که دولت جدید بغداد دوباره به موضوع خروج نظامیان آمریکایی از عراق بپردازد.

این سیاستمدار عراقی در پاسخ دیگری مبنی بر اینکه آیا دولت انتقالی در راستای اجرایی شدن مصوبه خروج نظامیان آمریکایی از عراق گام برمی دارد یا آن را به دولت آینده واگذار خواهد کرد؟ گفت: ما باید منتظر باشیم و ببنیم چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. اینکه عملکرد دولت و نخست وزیر جدید چیست؟ تحولات آینده به این سئوال پاسخ خواهد داد. ناگفته نماند، فشار گروه ها، شخصیت های سیاسی و مردم برای اجرایی شدن مصوبه مجلس بی تاثیر نیست.

وی با تاکید بر اینکه دولت و مردم عراق خواهان اجرایی شدن مصوبه خروج نظامیان آمریکایی از این کشور هستند، گفت: آنچه که مسلم است در بلندمدت پیروزی در این زمینه از آن ملت عراق و نمایندگان مخلص این ملت است اما در اینجا باید گفت که طی چند ماه آینده تا زمان تشکیل دولت پایدار در بغداد ممکن است بین گروه های سیاسی عراقی در خصوص اجرایی شدن این مصوبه اختلافاتی ایجاد شود. ترفندها و فشارهای دشمن برای اجرایی نشدن این مصوبه بی تاثیر نخواهد بود. دشمن در این راه از همراهی دست نشاندگان خود در عراق بهره مند خواهد بود لذا باید منتظر بود و دید که اختلافات موافقان و مخالفان اجرایی شدن مصوبه مجلس به کجا منجر خواهد شد و در میدان عمل چه رخ خواهد داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 108

به "مصاحبه، ماجد غماس: مردم عراق پیگیر اجرای مصوبه مجلس برای خروج نظامیان آمریکایی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، ماجد غماس: مردم عراق پیگیر اجرای مصوبه مجلس برای خروج نظامیان آمریکایی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید