نقش شبه پول در کنترل تورم چیست؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، شبه پول ابزاری قدرتمند برای کنترل تورم در اقتصاد یک کشور محسوب می شود.

نقش شبه پول در کنترل تورم چیست؟

به گزارش خبرنگار زمانی که شما در یکی از بانک ها اقدام به افتتاح حساب کوتاه مدت یا بلند مدت می کنید، در حقیقت پول خود را به شبه پول تبدیل کرده اید؛ زیرا در حسابتان پولی را قرار داده اید اما برای استفاده از آن نیازمند هستید که مدت زمان قانونی مربوط به سپرده گذاری طی گردد تا مجوز استفاده از آن پول توسط بانک مربوطه به شما داده گردد.

شاید در ابتدای کار تصور کنید شبه پول با پول هیچ تفاوتی ندارد، اما باید بگوئیم که شبه پول و پول از لحاظ نقدشوندگی با یکدیگر متفاوت هستند.

در واقع پول خاصیت نقدشوندگی بیشتری دارد و با سرعت زیادتری می تواند به چرخه اقتصاد یک کشور وارد گردد، اما شبه پول به دلیل اینکه در بانک سپرده گذاری شده است و سپرده گذاری ها نیز مدت دار هستند، این خود نشان دهنده این موضوع است که شبه پول برای ورود به چرخه مالی یک کشور نیاز به زمان دارد و گردش مالی با استفاده از شبه پول با سرعت کمتری انجام می گردد.

در کشور ما پول با شبه پول تفاوت چندانی ندارد چرا که صاحبان حساب های بانکی مدت دار می توانند در هر زمان طبق شرایط تعیین شده سپرده های مالی خود را برداشت کنند و یا از حسابی به حساب دیگر انتقال دهند.

به طور کلی افراد با اهداف مختلف پول خود را سپرده گذاری می کنند. به طور مثال به منظور دریافت سود، دریافت وام و ... . اما سوالی که در این جا وجود دارد این است که آیا شبه پول در اقتصاد کشور نقش مهمی ایفا می کند یا نه؟ پاسخ این سوال مثبت است. شبه پول نقش مهمی را در زمینه کاهش تورم در اقتصاد یک جامعه ایفا می کند.

شبه پول می تواند ابزاری موثری برای کنترل تورم باشد. به این ترتیب که دولت می تواند در زمانی که نیاز است تورم در جامعه را به وسیله آن کنترل کند، سیاست های جالب را به کار گرفته و کاری کنند که تقاضا کاهش پیدا کند. دولت می تواند با افزایش نرخ سود بانکی افراد را برای تبدیل پول به شبه پول و افزایش سپرده گذاری در بانک ها ترغیب کند.

از سوی دیگر زمانی که نیاز باشد تقاضا در جامعه بیشتر گردد و رونق مالی را بهبود بخشند، می توانند نرخ سودهای بانکی را کاهش دهند تا افراد از سپرده گذاری منصرف شده و با آزاد کردن موجودی حساب های خود حوجب افزایش پول در بازار شوند و این باعث رونق بازار و افزایش تقاضا می گردد.

حتی در برخی از کشورها دولتمردان به منظور افزایش تقاضا و آزاد سازی شبه پول ها، برای سپرده گذاری در بانک ها، کارمزد و مالیات تعیین می کنند. به این ترتیب مردم علاقه کمتری به سپرده گذاری در بانک از خود نشان می دهند و مبلغ زیادی از پول های سپرده گذاری شده توسط سرمایه داران به چرخه مالی کشورشان باز می گردد.

  • فین تک چیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟

در شرایط مختلف می توان با استفاده از شبه پول تورم را در جامعه کنترل کرد و این تاثیری است که شبه پول بر اقتصاد یک کشور می گذارد.

زمانی که شما پول خود را به روش هایی نظیر روش سپرده گذاری و ... از حالت نقدینگی خارج می کنید، در واقع پول تان را تبدیل به شبه پول کرده اید. تفاوت شبه پول با پول این است که هم نقدشوندگی کمتری دارد و هم سرعت ورود آن به چرخه مالی یک کشور بسیار کمتر است. شبه پول ابزاری قدرتمند برای کنترل تورم در اقتصاد یک کشور است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 550

به "نقش شبه پول در کنترل تورم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش شبه پول در کنترل تورم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید