هشدار تند ایران به آمریکا درباره فعال کردن مکانیسم ماشه

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد در بیانیه ای به شکست قطعنامه ضد ایرانی آمریکا واکنش نشان داد و اقدامات ضد ایرانی آمریکا را محکوم کرد.

هشدار تند ایران به آمریکا درباره فعال کردن مکانیسم ماشه

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد در بیانیه ای اقدامات ضد ایرانی آمریکا را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: طی سالیان متمادی، آمریکا با سوء استفاده از عضویت دائم خود در شورای امنیت، کوشش کرده است ایران را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی جلوه دهد و برای اعمال تحریم علیه آن کوشش نماید. یک نمونه آشکار، پیشنهاد کنونی آن برای تحمیل تحریم های تسلیحاتی جامع و نامحدود بر کشور من است. آیا هیچ استدلال حقوقی درست یا قرائن عینی امنیتی برای چنین اقدامی وجود دارد؟ آیا واردات و صادرات سلاح از ایران می تواند تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی تلقی گردد؟ و اساساً هدف غایی ایالات متحده از این اقدام چیست؟

  • واکنش نماینده ایران به شکست قطعنامه ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت

او در ادامه به شرح درباره سیاست های ضد ایرانی آمریکا در منطقه و اقدام این کشور در صدور تسلیحات پرداخته و تصریح کرده است: تنها در شش کشور همسایه ایران در منطقه خلیج فارس، آمریکا 50 هزار نیرو به همراه 300 هواپیمای نظامی، یک ناو هواپیمابر و دهها ناوچه مستقر کرده و چهار مقر فرماندهی مرکزی برای نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و نیروهای ویژه خود ایجاد کرده است. از 40 پایگاه نظامی غربی در خاورمیانه، 29 پایگاه آن متعلق به آمریکا است. چنین حجم وسیعی از استقرار نیرو، این منطقه را به بزرگترین مرکز تجمع نیروهای نظامی خارجی در دنیا تبدیل کرده است.

حال اجازه دهید به اشتهای سیری ناپذیر آمریکا برای صدور تسلیحات به این منطقه و تشنگی مفرط متحدین منطقه ای آن برای واردات سلاح اشاره کنم.

عربستان سعودی با واردات 12 درصد از کل تسلیحات صادراتی دنیا از سال 2015 تا 2019، بزرگترین وارد کننده تسلیحات در دنیا بوده که 75 درصد آن، تسلیحات وارداتی از آمریکا است. برای نمونه، من معامله تسلیحاتی 110 میلیارد دلاری آمریکا با عربستان در سال 2017 را یادآوری می کنم که ترامپ رئیس جمهور آمریکا آن را بزرگترین سفارشی که تا کنون صورت گرفته، توصیف کرد. از لحاظ هزینه های نظامی، عربستان سعودی در سال 2018 رتبه سوم و در سال 2019 رتبه پنجم را در کل کشورهای دنیا داشته و در این سال 8 درصد از فراوری ناخالص داخلی خود را به هزینه های نظامی تخصیص داده است که بالاترین رقم در دنیا است. عربستان سعودی با فاصله بسیار زیاد نه تنها بزرگترین هزینه کننده نظامی در خاورمیانه است بلکه به شدت نیز به نوسازی و گسترش نیروهای نظامی خود ادامه می دهد. طبق گزارش مؤسسه سیپری، این کشور بزرگترین زرادخانه تسلیحات پیشرفته در میان کشورهای خلیج فارس را دارد.

اما شرایط ایران از نظر خریدهای نظامی چگونه است؟ بین سالهای 1994 تا 2018، واردات سلاح توسط ایران به میزان قابل توجهی کاهش یافت. طبق گزارش سیپری، در این مدت میزان واردات تسلیحات ایران در مقایسه با دیگر دولتهای خاورمیانه نسبتاً اندک بود. بین سالهای 2009 تا 2019، رتبه ایران از نظر میزان واردات سلاح در دنیا، 57 بود. هزینه نظامی ایران در سال 2019 یک پنجم عربستان بود و ایران تنها 2.3 درصد فراوری ناخالص داخلی خود را صرف هزینه های نظامی کرده که 3.5 برابر کمتر از عربستان سعودی است.

نماینده ایران در سازمان ملل، در بخش دیگری از این بیانیه درباره اقدام آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه (یا مکانیسم بازگشت اتوماتیک تحریم ها) جهت احیای تحریم های بین المللی علیه ایران هشدار داد و تأکید کرد: تحمیل هرگونه تحریم یا محدودیت از سوی شورای امنیت بر ایران با پاسخ سخت ایران روبرو خواهد شد و در این خصوص گزینه های ما محدود نیست و آمریکا و هر موجودیت دیگری که احتمالاً به آن یاری کند یا به رفتار غیرقانونی آن تن در دهد، مسئولیت کامل اقدامات خود را بر عهده خواهد داشت.

این هفته، آمریکا مصرانه خواهان رأی گیری شورای امنیت درباره دومین پیش نویس قطعنامه خود شد با اینکه پیشاپیش می دانست چنین قطعنامه ای از حمایت اعضای شورا برخوردار نیست. سئوال این است که چرا این کشور به چنین اقدامی دست می زند؟ چون آمریکا، بر اساس محاسبات نادرست خود، می خواهد از این اقدام به عنوان بهانه ای برای تحقق هدف نهایی خویش که همانا نابودی دائمی برجام به وسیله بکارگیری مکانیسم ماشه است، استفاده نماید در حالی که به عنوان یک کشور غیرعضو برجام، آمریکا صلاحیت لازم برای استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد.

  • اولین واکنش آمریکا پس از رای نیاوردن قطعنامه ضد ایرانی
  • عکس | نشست مجازی رای گیری قطعنامه ضد ایرانی آمریکا
  • بیانیه پمپئو پس از شکست قطعنامه ضد ایرانی آمریکا | حمله به شورای امنیت
  • قطعنامه ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت رأی نیاورد
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 464

به "هشدار تند ایران به آمریکا درباره فعال کردن مکانیسم ماشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار تند ایران به آمریکا درباره فعال کردن مکانیسم ماشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید