همه چیز درباره واکسن 6 ماهگی نوزاد

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، در این مطلب همه آنچه که باید درباره واکسن 6 ماهگی بدانید، گردآوری شده است.

همه چیز درباره واکسن 6 ماهگی نوزاد
واکسن 6 ماهگی هم مانند واکسن 4 ماهگی شامل واکسن پنچ گانه و واکسن خوراکی فلج اطفال می باشد. واکسن پنج گانه شامل واکسن سه گانه دیفتری، کزاز و میکروب کشته شده سیاه سرفه است و دو واکسن دیگر آن واکسن هموفیلوس آنفولانزا نوع B. و واکسن هپاتیت B. است. واکسن فلج اطفال هم به دو صورت خوراکی و تزریقی در دسترس می باشد.

واکسن 6 ماهگی هموفیلوس آنفولانزا نوع Bبیماری هموفیلوس آنفولانزا نوع B باعث ایجاد عفونت هایی نظیر مننژیت (تورم غشا مغزی) اپی گلوتیت (تورم دریچه و قسمت فوقانی نای) و ذات الریه می شود. این عفونت ها بسیار سریع رشد می نمایند و باعث مرگ کودک می شوند. این بیماری به وسیله سرفه، عطسه، تماس با ترشحات بینی و گلوی یک فرد آلوده به این بیماری پخش می شود. این واکسن باید در چند نوبت به کودک تزریق شود.

کنترل نوزاد قبل از اعمال واکسن 6 ماهگی هموفیلوس آنفولانزا نوع Bدر روز واکسیناسیون ناخوش است و تب بالای 38.5 درجه سانتی گراد دارد.

در پی واکسیناسیونی خاص واکنش شدید داشته است.

واکنشی شدید نسبت به جزیی از ترکیبات واکسن داشته است.

نسبت به چیزی آلرژی و حساسیت شدید دارد.

عوارض واکسن 6 ماهگی هموفیلوس آنفولانزا نوع Bعوارض جانبی این واکسن بسیار خفیف است و در صورتی که عوارضی داشته باشد یک یا دو روز بعد از تزریق واکسن نمایان می شود.

درد، سرخی و تورم در ناحیه تزریق

گاهی اوقات، برآمدگی (غده) کوچکی در ناحیه تزریق ایجاد می شود که می تواند تا چندین هفته باقی بماند و نیازی به درمان ندارد.

تب نوزاد

بی اشتهایی

نا آرامی، بی قراری، خواب آلودگی یا خستگی در کودک

کنترل نمودن عوارض واکسن 6 ماهگی هموفیلوس آنفولانزا نوع Bگذاشتن پارچه ای مرطوب و سرد بر روی ناحیه دردناک تزریق

دادن مایعات بیشتر به کودک و در صورت وجود تب، نپوشاندن لباس زیاد

دادن پاراستامول برای کاهش درد واکسن (بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.)

واکسن 6 ماهگی هپاتیتویروس هپاتیت B ایجاد تورم حاد کبد می نماید که علایم آن عبارت است از تب، بی اشتهایی، استفراغ و زردی نوزاد. برای پیشگیری از این بیماری باید واکسن آن تزریق شود. بیماری هپاتیت B ممکن است مزمن شود و کودک دچار تصلب و یا دچار سرطان کبد شود. تشخیص این بیماری با آزمایش خون کودک و تعیین شدن پادتن های ناشی از ویروس در خون تایید می شود.

مجامع علمی پزشکی بچه ها توصیه کرده اند که واکسن هپاتیت B. جز واکسن های دوره ای بچه ها قرار گیرد تا کودک مبتلا نشود و بیماری در جامعه کاهش یابد. دو نوع ویروس در حال حاضر به صورت واکسن در دسترس است و باید به بچه ها با وزن بیش از 2 کیلوگرم در سه نوبت تزریق شود.

اولین تزریق بعد از تواد یا مرخص شدن از بیمارستان و دومین تزریق در 2 ماهگی و سومین در 6 تا 18 ماهگی انجام می گیرد. به بچه ها با وزن کمتر باید واکسن در یک ماهگی تزریق شود. این واکسن سال هاست در کشور ایران به بچه ها تزریق می شود. توجه به این نوع هپاتیت از آن جهت هم اهمیت دارد که اگر مادر در دوران بارداری به این بیماری مبتلا شود، نوزاد هم مبتلا می شود.

نکات مهم در انجام واکسیناسیون و واکسن 6 ماهگی نوزادانسرما خوردگی خفیف یا شل بودن مدفوع کودک، مانع انجام واکسیناسیون نخواهد بود.

ایمن سازی (برنامه واکسیناسیون) بچه ها نارس یا کم وزن باید با مشورت پزشک صورت گیرد.

اگر به کودکی واکسن زده شده است، ولی به عللی واکسن های بعدی او طبق سازمان بهداشت ادامه نیافته است، باید واکسن های قبلی او را به حساب آورد و واکسن های بعدی او را مطابق با دستور العمل سازمان بهداشت تکمیل کرد.

اگر سن کودکی بین 2 تا 14 ماه است و تا کنون به او هیچ واکسنی تزریق نشده است، می توانید با پزشک مشورت کرده و واکسن های مورد نظر را تزریق نمایید.

اگر کودکی به هر علتی دچار ضایعات مغزی باشد، باید به جای واکسن سه گانه (دیفتری، کزاز، سیاه سرفه)، واکسن دو گانه (دیفتری و کزاز بدون واکسن سیاه سرفه) به او تزریق شود.

اگر سن کودک، شش سال تمام است و واکسن های او به طور کامل تزریق نشده است، باید به جای واکسن سه گانه، واکسن دو گانه تزریق شود.

به بچه های که سن آن ها بین 1 تا 6 سالگی باشد و تا به امروز هیچ واکسنی زده نشده است، در اولین نوبت می توان واکسن سه گانه تزریق کرد، قطره فلج اطفال داد، واکسن MMR و هپاتیت تزریق نمود و زمایش آزمایش جلدی توبرکولین انجام داد و در صورت منفی بودن آزمایش، واکسن ب. ث. ژ. تزریق کرد. سپس 6 هفته بعد، دومین واکسن سه گانه و فلج اطفال و 6 هفته بعد، سومین واکسن سه گانه و فلج اطفال و 6 تا 12 ماه بعد، اولین یادآوری و در 6 سالگی تمام دومین یادآوری واکسن های سه گانه، ب. ث. ژ. و سرخک را تزریق نمود. پس از آن در 14 سالگی باید واکسن دوگانه نوع بزرگسالان تزریق شود.

به بچه ها مبتلا به اختلالات ایمنی، چه اولیه چه اکتسابی (سرطان خون، مصرف داروها و غیره)، واکسن های ویروسی زنده و واکسن ب ث ژ نباید تزریق شود.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1142

به "همه چیز درباره واکسن 6 ماهگی نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره واکسن 6 ماهگی نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید